بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
 • 1401/11/04 - 13:04
 • - تعداد بازدید: 97
 • - تعداد بازدیدکننده: 58
 • زمان مطالعه : 4 دقیقه
ویژه دانش‌آموزان مقطع متوسطه (پایه نهم و دهم متوسطه)

بازدید از پژوهشکده رویان و شرکت در برنامه آموزشی آزمایشگاه سلول‌ های بنیادی

پژوهشگاه رویان برنامه ویژه‌ای را با مشارکت بنیاد نخبگان استان اصفهان برای آشنایی دانش‌آموزان سال نهم و دهم متوسطه تدارک دیده است. این برنامه آموزشی در 4 سطح مقدماتی یک، مقدماتی دو، مقدماتی سه و پیشرفته برگزار خواهدشد.

به گزارش روابط عمومی بنیادنخبگان استان اصفهان؛ بر اساس رسالت ترویجی پژوهشگاه رویان در زمینه فوق، مدارس اصفهان می‌توانند از برنامه‌های آموزشی و ترویجی پژوهشگاه رویان بهره‌مند شوند، و یک روز جذاب علمی را تجربه کنند.

پژوهشگاه رویان برنامه ویژه‌ای را با مشارکت بنیاد نخبگان استان اصفهان برای آشنایی دانش‌آموزان سال نهم و دهم متوسطه تدارک دیده است. در این برنامه آموزشی که در 4 سطح مقدماتی یک، مقدماتی دو و مقدماتی سه و پیشرفته با سرفصل های جدول ذیل برنامه‌ریزی شده است، دانش‌آموزان با وسایل و تجهیزات پیشرفته آزمایشگاهی آشنا شده و از روند فعالیت‌های پژوهشی در زیست‌شناسی و پزشکی مطلع می‌گردند. همچنین دانش‌آموزان در این بازدیدها می‌توانند از نزدیک با پژوهشگران در رابطه با آینده تحصیلی و مباحث علمی مرتبط گفتگو داشته باشند.

دوره مقدماتی یک:

این دوره به منظور شناخت دانش‌آموز با سطوح ابتدایی علم زیست‌شناسی و شناخت ساختار بدن موجودات زنده با سه عنوان سلول‌شناسی، بافت‌شناسی و علم تشریح طی سه روز به صورت کارگاه‌های تئوری و عملی به شرح زیر برگزار می‌گردد:

جلسه

مراحل اجرایی

اول

 1. بازدید و آشنایی با وسایل آزمایشگاهی
 2. تئوری آشنایی با سلول و توضیح مراحل کشت سلولی
 3. مراحل کشت سلول بصورت عملی

دوم

 1. بازدید از کشت سلول انجام شده در روز قبل
 2. آشنایی با تشریح و اندام‌ها
 3. تشریح موش آزمایشگاهی

سوم

 1. تئوری آشنایی با بافت‌های بدن
 2. مشاهده‌ی بافت‌های بدن زیر میکروسکوپ
 3. نمونه‌گیری خون و رنگ‌آمیزی با گیمسا

در پایان این مرحله دانش‌آموز اصول ابتدایی کار آزمایشگاهی و کار با بافت و سلول زنده را فراگرفته و آمادگی لازم جهت ورود به مراحل تخصصی‌تر را دارا می‌باشد.

 

دوره مقدماتی دو:

یکی از مهمترین مراحل در اصول کار آزمایشگاهی با موجودات زنده، استخراج ماده ژنتیکی و یادگیری اصول علم تئوری و عملی ژنتیک سلولی می‌باشد. در این راستا طی یک کارگاه یک روزه مبانی کار با دی ان ای، آر ان ای و پروتئین به دانش‌آموز آموزش داده شده و استخراج و مشاهده‌ی آن برای وی صورت می‌گیرد.

جلسه

مراحل اجرایی

یک روزه

 1. مباحث ژنتیک به صورت تئوری
 2. استخراج RNA- DNA- PROTEIN بصورت عملی
 3. PCR
 4. الکتروفورز

 

3. دوره مقدماتی سه:

در ادامه، پس از فراگیری اصول ابتدایی و مباحث مقدماتی علم ژنتیک، برای تکمیل مباحث دوره مقدماتی در بخش جنین‌شناسی و تکثیر مرکز کار با سلول‌های جنسی و لقاح و عملکرد هر کدام به صورت تئوری و عملی آموزش داده می‌شود.

جلسه

مراحل اجرایی

یک روزه

 1. تئوری مباحث مربوط به تخمدان و مشاهده تخمدان دام
 2. تئوری مباحث مربوط به تخمک و مشاهده تخمک
 3. تئوری مباحث مربوط به اسپرم و مشاهده اسپرم
 4. کلیات لقاح و شبیه سازی (IVF)

 

سطح پیشرفته:

هدف نهایی در اجرای این طرح، شکوفایی استعداد و توانمندی‌های دانش‌آموزان در راستای پژوهش‌های علم زیست‌شناسی و ایجاد طرح‌ها و تحقیقات نوین در این راستا می‌باشد. بدین منظور پس از گذراندن مراحل مقدماتی و کسب نمره حدنساب لازمه از اساتید هر بخش، دانش‌آموزان می‌توانند به صورت تخصصی با رویکرد تحقیق، پژوهش و اکتشاف در هر یک از عناوین مربوطه به این سطح به صورت کاملاً تخصصی در قالب گروه‌های دو یا سه نفره به بررسی و تحقیق یک موضوع کاملا تخصصی (که با انتخاب اساتید مربوطه در این بخش مشخص می‌گردد) می‌پردازند.

در ابتدا آموزش‌های لازم و پیشرفته‌تر از مراحل قبلی به دانش‌آموزان داده شده و پس از یادگیری اصول کار با سلول‌های بنیادی و مهندسی نانو، به انجام فعالیت تحقیقاتی خود مشغول می‌گردند.

سطح

عناوین سطح پیشرفته

سطح پیشرفته یک

آشنایی با سلول‌های بنیادی و بررسی انواع سلول‌های بنیادی

سطح پیشرفته دو

مهندسی بافت و نانو

روند برگزاری جلسات:

هر جلسه به صورت یک دوره جداگانه در یک روز مجزا (صبح تا ظهر) برگزار می‌گردد و کارگاه‌های تئوری و عملی بر اساس نیاز هر جلسه برگزار می‌گردد. در طی تدوین جلسات سعی بر آن شده دانش‌آموزان در اجرای تمامی مراحل بیشترین فعالیت را داشته و خود مجری تمامی مراحل باشند.

امکان پذیرش 15 نفر (5 گروه 3 نفره) در هر دوره و  هزینه هر روز دوره نفری 110000 تومان برآورد شده است.

دانش‌آموزان و مدارس علاقمند به شرکت در این دوره‌های آموزشی می‌توانند از طریق ثبت نام در لینک زیر آمادگی خود را اعلام نمایند.

پس از پیش ثبت‌نام، با افراد مصاحبه تلفنی انجام شده و با توجه به نتیجه مصاحبه سطح دوره، هزینه و زمان دوره اعلام خواهد شد.

جهت ثبت نام اولیه کلیک کنید

 • گروه خبری : گروه های مطالب
 • کد خبر : 164139
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید