پرسشگان پشتیبانی های دانشجویی بنیاد ملی نخبگان

در سال تحصیلی ۹۸-۹۹

 

 

به منظور شفاف سازی و برطرف کردن ابهامات احتمالی در خصوص پشتیبانی های دانشجویی بنیاد ملی نخبگان، برخی از پرسش های متداول و پاسخ های آنها ارائه شده است.

۱. نخبه کیست؟

واژه نخبه به فردی برجسته و کارآمد اطلاق می شود که در خلق و گسترش علم، فناوری، هنر، ادب، فرهنگ و مدیریت کشور در چارچوب ارزش های اسلامی اثرگذاری بارز داشته باشد و همچنین فعالیت های وی بر پایۀ هوش، خلاقیت، انگیزه و توانمندی‌های ذاتی از یکسو و خبرگی، تخصص و توانمندی‌های اکتسابی از سوی دیگر، موجب سرعت بخشیدن به پیشرفت و اعتلای کشور شود.

۲، صاحب استعداد برتر (مستعد برتر) کیست؟

فردی که مستعد نخبگی است لیکن هنوز به شرایط آن دست نیافته و دستیابی به آن، مستلزم فرایند هدایت و توانمندسازی برای کسب خبرگی و نهایتا اثرگذاری بر محیط است.

٣. آیا می توان به دانشجویان لفظ «نخبه» را اطلاق کرد؟

خیر؛ با توجه به تعاریف فوق، مشخص است که دانشجویان تا نخبه شدن راهی طولانی در پیش دارند ولی می توان آنان را «مستعد برتر» دانست.

۴. دانشجویان متقاضی دریافت پشتیبانی های بنیاد چه کاری باید انجام دهند؟

متقاضیان ابتدا باید پرونده خود را در سامانه اطلاعاتی بنیاد به نشانی https://sina.bmn.ir تکمیل و سپس، پیش از اتمام بازه زمانی اعلام شده از سوی بنیاد گزینه «درخواست بررسی پرونده برای پشتیبانی های دانشجویی» را در بخش «ثبت درخواست های سامانه انتخاب کنند. در صورت برگزیده شدن متقاضی، امکان ارسال درخواست های دریافت هر یک از تسهیلات، در کارپوشه وی در سامانه ایجاد می شود.

۵. بررسی پرونده و انتخاب برگزیدگان به چه صورتی انجام می شود؟

بنیاد اطلاعات بارگذاری شده از سوی متقاضیان را با کمک دانشگاههای محل تحصیل آنان و سایر مراجع ذیصلاح بررسی و راستی آزمایی و سپس بر اساس ظرفیتهای تعیین شده، برترین دانشجویان را بر اساس ظرفیت مشخص شده در حوزه های علمی، انتخاب می کند.

۶. نواقص پرونده ها چگونه به متقاضیان اطلاع داده می شود؟

در زمان بررسی، نواقص پرونده از طریق سامانه سینا به متقاضی اطلاع رسانی می‌شود.

۷. دانشجویان چگونه می‌توانند از نتیجه درخواست خود اطلاع پیدا کنند؟

نتیجه برگزیده شدن یا نشدن متقاضی، از طریق سامانه به اطلاع وی می رسد.

۸. اگر دانشجو عضو بنیاد باشد، آیا برای بهره‌مندی از پشتیانی‌های دانشجویی، نیاز به ارسال درخواست دارد؟

بنیاد ملی نخبگان عضو ندارد، بلکه به عنوان نهادی حاکمیتی در زمینه سیاست گذاری برای شناسایی و توانمندسازی مستعدان و به کارگیری و الگوسازی نخبگان در جامعه و زمینه سازی برای جذب و اثرگذاری آنان، فعالیت می کند. بنابر این اصالتاً هیچ دانشجویی عضو بنیاد نیست و دانشجویان بر اساس مقررات و معیارهای بنیاد، مشمول پشتیبانی های دانشجویی خواهند شد که برای این منظور لازم است پیش از شروع و هر سال تحصیلی بر اساس برنامه زمان بندی درخواست خود را در سامانه ثبت نمایند.

 

 

۹. آیا فقط دانشجویان روزانه دانشگاه‌ها مشمول پشتیبانی‌های دانشجویی می‌شوند یا سایر دانشجویان (نوبت دوم، نیمه حضوری و ...) نیز می‌توانند از این پشتیبانی‌ها بهره‌مند شوند؟

تنها ملاک بنیاد، برگزیده شدن فرد بر اساس مجموعه فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و فناورانه وی است.

۱۰. آیا دانشجویان دانشگاه های غیردولتی (غیرانتفاعی، پیام نور و آزاد اسلامی) امکان بهره‌مندی از پشتیبانی های دانشجویی را دارند؟

تمام دانشجویان دانشگاه های کشور اعم از دولتی و غیردولتی امکان شرکت در این رقابت را دارند و در صورت برگزیده شدن، از پشتیبانی ها بهره مند میشوند.

۱۱. چرا برای کسب رتبه برتر آزمون های ورودی به مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی، امتیاز در نظر گرفته نشده است؟

با توجه به تنوع و تکثر رشته های آزمون های کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی و این موضوع که بسیاری از دانشجویان برجسته، از محل ظرفیت استعدادهای درخشان و بدون کنکور وارد این مقاطع می شوند، رتبه افراد در این آزمون ها، شاخص دقیقی برای شناسایی استعدادهای برتر تحصیلی نیست. از سوی دیگر، رتبه افراد در المپیادهای دانشجویی، در جدول لحاظ شده است تا چنانچه فردی به صورت داوطلبانه (حتی در صورتی که از طریق استعدادهای درخشان و بدون آزمون می توانست وارد مقطع کارشناسی ارشد شود) وارد یک رقابت علمی دانشجویی شده و رتبه برتر کسب کرده است، تلاش وی در نظر گرفته شود.

۱۲. چرا در محاسبه سوابق آموزشی، امتیازات منفی نیز در نظر گرفته شده است؟

از نظر بنیاد، دانشجویی به عنوان مستعد تحصیلی شناخته می شود که در همه شئون علمی و آموزشی، در بین سایر دانشجویان، برجسته باشد؛ اما این امکان نیز برای دانشجویانی که سابقه ضعیف آموزشی داشته اند، در نظر گرفته شده است که با تلاش بیشتر در سایر فعالیت ها، ضعف های گذشته خود را جبران کنند. بنابراین برای مدل های پایین، امتیاز منفی در نظر گرفته شده است تا تفاوت افراد در قوت و ضعف آموزشی در نظر گرفته شود؛ اما با کسب امتیازهای مثبت در سایر بخشها (به ویژه پژوهش) می توان این امتیاز را جبران کرد.

۱۳. چرا برای کسب رتبه اول در بین هم ورودی‌ها امتیازی در نظر گرفته نشده است؟

امتیاز در نظر گرفته شده برای میانگین کل دروس گذرانده که با توجه به رشته و دانشگاه محل تحصیل دانشجویان، همسان سازی نیز می‌شود، نشان دهنده میزان توانمندی آموزشی دانشجو به صورت مستقل است؛ در حالی که رتبه دانشجو در بین هم دوره های خود، وابسته به میزان توانمندی هم دوره های دانشجو است. ضمناً لحاظ امتیاز برای کسب رتبه اول، در کنار لحاظ امتیاز برای میانگین کل تحصیلی، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای یک فعالیت است. از این رو امتیاز در نظرگرفته شده برای میانگین آموزشی، برای این موضوع کفایت می کند.

۱۴. چرا برای کسب عنوان استعداد درخشان در دانشگاه، امتیاز در نظر گرفته نشده است؟

ملاک های دانشگاه برای انتخاب دانشجویان استعداد درخشان، مشابه ملاکهای جدول امتیازات شیوه نامه پشتیبانی های دانشجویی بنیاد است. از این رو لحاظ امتیاز برای کسب عنوان استعداد درخشان، در واقع لحاظ دو بار امتیاز برای فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و فناورانه متقاضی است.

۱۵. آیا نویسنده مسئول بودن در مقاله، تأثیری در امتیاز آن دارد؟

خیر

 

۱۶. چگونه می توان از رتبه (Q) نشریه های بین المللی مطلع شد؟

با مراجعه به نشانی اینترنتی www.scimagojr.com می‌توان از رتبه نشریه‌ها مطلع شد.

۱۷. به چه دلیل برای تعداد مقالات در مجله های علمی - پژوهشی (که دانشجویان رشته های علوم انسانی مقالات خود را عموما در آن مجله ها منتشر می کنند) سقف در نظر گرفته شده است؛ در حالی که برای مقالات در مجلات دارای نمایه معتبر بین المللی این گونه نیست؟ آیا این موجب نمی شود که تعداد برگزیدگان در رشته های علوم انسانی کمتر از سایر رشته ها شود؟

اولا ظرفیت گروه های مختلف (فنی و مهندسی ، علوم انسانی ، علوم پایه و ...)، برای انتخاب برگزیدگان، مشخص شده است و دانشجویان رشته های علوم انسانی، در قیاس با یکدیگر (و در سقف تعیین شده برای گروه علوم انسانی) سنجیده می‌شوند و مقایسه ای بین آنان و دانشجویان سایر رشته ها صورت نمی پذیرد تا شرایط متفاوت، تأثیری بر تعداد برگزیدگان این گروه داشته باشد و این محدودیت امتیاز نیز برای تمام دانشجویان هر گروه (از جمله، گروه علوم انسانی) به صورت یکسان در نظر گرفته شده است. ثانیاً تجربه نشان می دهد که متأسفانه برخی از دانشجویان، با بهره گیری از روشهای نادرست (به ویژه، انجام کارهای پژوهشی تکراری و یا با اختلاف کم نسبت به یکدیگر) که عملاً وهن کار پژوهشی اصیل است، تعداد زیادی مقاله به چاپ می رسانند و متأسفانه این موضوع بیشتر در نشریات علمی - پژوهشی داخلی دیده می شود. لذا با لحاظ محدودیت تعداد منطقی (بر اساس فرصت افراد در حین تحصیل)، عملاً دانشجویان، بهترین و اصیل ترین کارهای پژوهشی خود را برای ارزیابی و محاسبه امتیاز ارائه می کنند. ثالثاً نگاه بنیاد، تشویق و ترغیب دانشجویان مستعد در رشته های علوم انسانی به انجام فعالیت های بین المللی است و نظر بنیاد این است که افراد برجسته در حوزه علوم انسانی نیز باید بتوانند به تدریج از ارائه نظریه های علمی و دستاوردهای پژوهشی خود صرفا در مجلات علمی - پژوهشی داخلی (که برد محدودی دارند)، به سمت ارائه در مجلات بین المللی که برد بسیار وسیعی برای شناساندن توانایی‌های دانشمندان علوم انسانی ایران در عرصه‌های جهانی دارند، روی آورند و به تدریج نظرات اندیشمندان ایرانی علوم انسانی، در جهان شناخته و مؤثر شود.

۱۸. چرا امتیاز حاصل از سابقه برخورداری از پشتیبانی های دانشجویی بنیاد در سال های گذشته و یا برگزیده شدن از طریق جایزه شهید احدی، در جدول امتیازات لحاظ نشده است؟

در هر دو مورد مذکور، معیارهای برگزیدگی، همان مواردی است که در جدول امتیازات دانشجویان ذکر شده است. لذا چنانچه برای سابقه برگزیدگی افراد امتیاز در نظر گرفته شود، در واقع، فرد برای فعالیت های خود، دو بار امتیاز کسب کرده است که منطقی نیست. ضمناً افرادی هستند که علی رغم سوابق آموزشی، پژوهشی و فناورانه مناسب، به هر دلیل، در سال های قبل، درخواستی برای بهره مندی از پشتیبانی های بنیاد ارسال نکرده اند و این موضوع نباید به عنوان امتیازی منفی برای آنان در قیاس با افرادی که از این پشتیبانی ها بهره مند شده اند) در نظر گرفته شود.

۱۹. امتیاز سایر فعالیت‌های نخبگانی (ردیف آخر جدول شماره ۱ شیوه نامه) چگونه محاسبه می شود؟

دانشجو فعالیت مورد نظر خود را در سامانه بارگذاری می کند و بنیاد استانی پس از بررسی فعالیت، امتیاز آن (حداکثر ۱۰۰ امتیاز) را به بنیاد ملی پیشنهاد می‌دهد و بررسی و تأیید نهایی با بنیاد ملی خواهد بود.

۲۰. چنانچه دانشجو در یک مقطع تحصیلی از این پشتیبانی های دانشجویی بهره مند شده باشد، امکان استفاده مجدد در  مقطع تحصیلی دیگر وجود دارد؟

بله؛ محدودیتی برای استفاده از این پشتیبانی ها در مقاطع تحصیلی مختلف وجود ندارد و چنانچه دانشجو بتواند در هر سال تحصیلی، در رقابت با سایر متقاضیان برگزیده شود، انتخاب میشود و می تواند از این پشتیبانی ها بهره مند شود. به بیان دیگر، این پشتیبانی ها سالیانه است و ارتباطی با سال های دیگر ندارد.

۲۱. تعداد دفعاتی که هر دانشجو در یک مقطع از تحصیل می تواند از این پشتیبانی ها بهره مند شود، چند بار است؟

اگر دانشجو در هر سال تحصیلی در رقابت با سایر دانشجویان برگزیده شود، می تواند هر ساله از پشتیبانی ها بهره مند شود.

۲۲. راتبه دانشجویی به چه صورتی پرداخت می شود؟

این راتبه در هر نیم سال تحصیلی به دانشجویان برگزیده که در آن نیم سال کار دانشجویی داشته اند، پرداخت میشود. دانشجویان مشمول برای دریافت این راتبه، باید ماهانه ۲۰ ساعت کار دانشجویی در دانشگاه محل تحصیل خود داشته باشند و دانشگاه باید گزارش آن را پس از پایان نیمسال، در سلمنه سینا بارگذاری کند.

۲۳. مصادیق کارهای دانشجویی برای بهره مندی از راتبه چیست؟

کارهای مختلف دانشجویی در دانشگاهها تعریف شده اند که از جمله آنها می توان به کار در کتاب خانه، کار در مرکز رایانه، کار در خوابگاه کار در مراکز فرهنگی دانشگاه، کار در مسجد و همکاری در برگزاری همایش و مراسم و ... اشاره کرد.

۲۴. آیا کاری را که دانشجویان در شرکتهای خصوصی غیرمرتبط با دانشگاه انجام می‌دهند می توان به عنوان ساعات کار دانشجویی برای بهره مندی از «راتبه دانشجویی» محسوب کرد؟

خیر؛ کار دانشجویی باید در همان محیط دانشگاه (از قبیل آزمایشگاه، کتابخانه و ...) انجام شود.

۲۵. دانشجویان چگونه می توانند از اعتبارهای آموزش یاری همکاری های علمی - اجرایی / فن‌یاری بهره مند شوند؟

برای دریافت این اعتبارات، پس از عقد قرارداد بین دانشجو و دانشگاه بر اساس مفاد شیوه نامه، لازم است دانشگاه درخواست افراد مشمول را به همراه تصویر قرارداد آنان، به بنیاد نخبگان استان ارسال کند.

۲۶. آیا برای دریافت اعتبار آموزش یاری، می توان دستیار آموزشی دانشگاهی غیر از محل تحصیل خود بود؟

خیر، اعتبار آموزشیاری صرفا بابت دستیاری آموزشی اعضای هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل دانشجو پرداخت می شود.

۲۷. اگر دانشجویی به صورت حق التدریس در دانشگاه محل تحصیل یا دانشگاه دیگری تدریس کند، آیا این فعالیت دانشجو را می توان به عنوان دستیاری آموزشی در نظر گرفت؟

خیر؛ دانشجو باید زیر نظر یکی از اعضای هیئت علمی دانشگاه محل تحصیل خود و در همان دانشگاه، بر اساس قراردادی که دانشگاه با وی منعقد می کند، به عنوان دستیار آموزشی فعالیت کند تا از این اعتبار بهره مند شود.

۲۸. آیا کار روی پایان نامه رساله خود فرد می تواند مصداق همکاری های علمی – اجرایی در نظر گرفته شود؟

خیر

۲۹. شرایط عضو هیئت علمی برای فعالیت دانشجو به عنوان همکار علمی – اجرایی وی چیست؟

 

عضو هیئت علمی که دانشجو همکار علمی- اجرایی وی است باید یک طرح تحقیقاتی مصوب دانشگاه داشته باشد یا در آزمایشگاه نیاز به دستیار داشته باشد و یا در تدوین یک کتاب نیاز به کمک داشته باشد.

۳۰. با توجه به این که دانشجویان دوره های کارورزی و پیش کارورزی رشته پزشکی، مشغول به کار در مراکز درمانی هستند، آیا می توان آن را به عنوان فعالیت آموزش یاری با همکاری های علمی - اجرایی در نظر گرفت؟

خیر

۳۱. آیا می توان از طریق پارکهای علم و فناوری و شرکتهای دانش بنیان مستقر در آن، برای بهره مندی از اعتبار فن۔ یاری استفاده کرد؟

برای دریافت این اعتبار دانشجو باید دستیار فناوری در یکی از شرکت های زایشی مرتبط با دانشگاه محل تحصیل خود باشد. بر این اساس، در صورتی که استاد میزیان دانشجو، در مرکز رشد یا پارک علم و فناوری وابسته به دانشگاه حضور داشته باشد، امکان پذیر است.

۳۲. چرا اعتبار آموزش یاری / همکاری های علمی - اجرایی افن یاری به دانشجویان مقطع کارشناسی پرداخت نمی شود؟

بنیاد از دانشجویان مقطع کارشناسی انتظار دارد که در این مقطع با فضای آموزش، پژوهش و فناوری آشنا شوند تا در مقاطع بالاتر به صورت جدی وارد این فعالیتها شوند.

۳۳. مشمولان پشتیبانی های دانشجویی بنیاد چگونه می توانند از اعتبار استفاده از شبکه آزمایشگاهی بهره مند شوند؟

برای بهره مندی از این اعتبار، دانشجو باید به وبگاه شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی (به نشانی labsnet.ir) مراجعه و از میان مراکز آزمایشگاهی عضو شبکه، محل مورد نظر خود را انتخاب و برای بهره مندی از این اعتبار، به آن مراجعه کند. شبکه گزارش هزینه خدمات دریافت شده را برای پرداخت، به بنیاد ملی اعلام می کند.

۳۴. دانشجویان چگونه می توانند از سایر تسهیلات (به جز راتبه دانشجویی، اعتبار آموزش یاری / همکاری های علمی اجرایی / فن‌یاری و اعتبار استفاده از شبکه آزمایشگاهی) بهره مند شوند؟

لازم است دانشجو مدارک مثبته را در سامانه سینا بارگذاری و درخواست خود را از طریق سامانه ارسال کنند تا در صورت تأیید، مبلغ مورد نظر به حساب وی واریز شود.

۳۵. اگر دانشجو موضوع پایان نامه / رساله خود را در سال قبل از برگزیده شدن به تصویب رسانده باشد و در سال مشمولیت، در حال انجام آن باشد، آیا می تواند از کمک هزینه اجرای پایان نامه رساله بهره مند شود؟

بله.

۳۶. آیا برای بهره مندی از کمک هزینه شرکت در مجامع علمی، فرد باید مقاله ای در همایش ارائه کرده باشد یاصرف حضور در همایش کافی است؟

دانشجو در صورتی می تواند از این کمک هزینه برای شرکت در همایش های علمی بهره مند شود که در همایش، مقاله داشته و آن را در همایش ارائه کرده باشد و باید مدارک خود مبنی بر پذیرش مقاله از سوی همایش و نیز گواهی حضور در همایش یا کارگاه آموزشی را در سامانه بارگذاری کند تا در صورت تأیید، کمک هزینه به حساب وی واریز شود.

۳۷. آیا برای شرکت در کارگاه ها و دوره های علمی خارج از کشور نیز کمک هزینه شرکت در مجامع علمی پرداخت می شود؟

خیر

۳۸. به منظور استفاده از کمک هزینه فرصت مطالعاتی داخلی، چه معیارها و شرایطی وجود دارد؟

برای بهره مندی از کمک هزینه فرصت مطالعاتی داخلی، چنانچه دانشجو مشمول پشتیبانی های دانشجویی بنیاد باشد، باید از یکی از نهادهای علمی و فناورانه داخل کشور پذیرش دریافت کند. چنانچه دانشگاه محل تحصیل با فرصت مطالعاتی دانشجو و محل گذراندن فرصت مطالعاتی موافقت کند و مقصد، مورد تأیید بنیاد نیز باشد، دانشجو می تواند از این کمک هزینه بهره مند شود.

۳۹. کمک هزینه فرصت مطالعاتی داخلی چگونه پرداخت می شود؟

مبلغ اعتبار هر سه ماه، پس از دریافت گزارش سه ماهه از دانشجو و تأیید دانشگاه، پرداخت میشود.

۴۰. چنانچه دانشجو در مقطع دکتری تخصصی، بیش از یک سال تحصیلی برگزیده شده باشد، آیا می تواند در طول مقطع، بیش از یک بار از کمک هزینه فرصت مطالعاتی بهره مند شود؟

دانشجو در هر سال تحصیلی که برگزیده شود (بدون توجه به این که قبلا به فرصت مطالعاتی اعزام شده است یا خیر) می تواند در آن سال از کمک هزینه اعزام به فرصت مطالعاتی داخلی بهره مند شود؛ اما کمک هزینه اعزام به فرصت مطالعاتی خارجی صرفا یک بار در طول تحصیل دانشجو به وی اعطا می شود.

۴۱. برای اطلاع از رتبه زیر ۲۰۰ مؤسسه مقصد فرصت مطالعاتی خارجی، کدام نظام های رتبه بندی مورد نظر بنیاد است؟

رتبه مؤسسه مقصد در سه نظام رتبه بندی: شانگهای (Shanghai)، تایمز( Times) و کیواس (QS) از دو منظر «رتبه کلی دانشگاه» و «رتبه دانشگاه در رشته تخصصی بررسی می شود که رتبه دانشگاه باید حداقل در دو نظام رتبه بندی از یکی از دو منظر فوق، حداکثر ۲۰۰ باشد. در صورتی که دانشگاه مقصد دانشجو این شرط لازم را داشته باشد، درخواست متقاضی به همراه سایر درخواست های دارای شرایط لازم، بررسی و از میان آنها (بر اساس بودجه کلی تعیین شده و سایر معیارهای بنیاد) تعدادی برای برخورداری از این کمک هزینه انتخاب می شوند.

۴۲. چنانچه رتبه کلی دانشگاه مقصد فرصت مطالعاتی خارجی در یک نظام رتبه بندی کمتر از ۲۰۰ و رتبه آن در رشته تخصصی در نظام دیگر کمتر از ۲۰۰ باشد، یا درخواست پذیرفته می شود؟

خیر؛ حتما باید حداقل در یکی از دو منظر «رتبه کلی دانشگاه» و «رتبه دانشگاه در رشته تخصصی» دارای رتبه کمتر از ۲۰۰ در حداقل دو نظام رتبه بندی باشد.

۴۳. چنانچه مؤسسه مقصد فرصت مطالعاتی خارجی، نهادی پژوهشی (نه دانشگاهی) باشد آیا امکان استفاده از کمک هزینه فرصت مطالعاتی وجود دارد؟

در این صورت لازم است دانشگاه محل تحصیل دانشجو، اطلاعات زیر را در باره نهاد مقصد مشخص و به بنیاد استان اعلام کند تا موضوع در بنیاد بررسی و تصمیم گیری شود

۱، دلیل انتخاب مرکز پژوهشی به عنوان مقصد فرصت مطالعاتی؛

۲. شاخص های برتر بودن مؤسسه مقصد نسبت به سایر مؤسسه های علمی؛

٣. امکانات و تجهیزات ویژه مؤسسه مقصد.

۴۴. چنانچه دانشجو برای گذراندن دوره فرصت مطالعاتی خارجی، از گروه تخصصی متفاوت با رشته تحصیلی خود پذیرش دریافت کند، رتبه دانشگاه در رشته مبدأ مدنظر قرار می گیرد یا رتبه آن در رشته مقصد؟

در این صورت، رتبه دانشگاه در هر دو رشته مبداء و مقصد بررسی می شود و اگر در یکی از آنها شرایط لازم را داشت، برای بررسی به بنیاد ملی ارسال میشود.

۴۵. کمک هزینه فرصت مطالعاتی خارجی چگونه پرداخت می شود؟

در مرحله اول، مبلغ کمک هزینه ارزی (بدون توجه به وضعیت تأهل دانشجو) به صورت على الحساب و پس از دریافت روادید از کشور مقصد، پرداخت می شود و پس از آغاز سفر، در صورت ارائه مدارکی مبنی بر همراهی همسر در سفر، مابه التفاوت متأهلی پرداخت میشود. کمک هزینه ریالی، با دریافت گزارش سه ماهه از دانشجو و تأیید دانشگاه پرداخت می شود. در صورتی که دانشجو از فرصت مطالعاتی استفاده نکند یا مدت زمان استفاده وی کمتر از اعتبار پرداخت شده باشد، لازم است مبلغ اضافی دریافتی را به بنیاد برگرداند (تشخیص میزان اضافه پرداخت، با معاونت آینده سازان بنیاد ملی نخبگان است).

۴۶. اگر زمان اعزام دانشجو به فرصت مطالعاتی خارجی، در سال غیر مشمولیت وی باشد چه باید کرد؟

دانشجو باید از مهر ماه سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور سال ۱۳۶۹ آن اقدام برای اعزام به فرصت را انجام داده باشد و در این بازه زمانی به فرصت اعزام شده باشد، اما در صورتی که به دلایل خاص (مانند عدم صدور به موقع روادید)، تاریخ اعزام وی به تأخیر افتد، اعزام وی حداکثر تا پایان آذر ماه ۱۳۹۶ نیز پذیرفته میشود.

۴۷. اگر زمان اعزام دانشجو به دوره فرصت مطالعاتی، قبل از مهرماه سال ۱۳۹۸ باشد، آیا کمک هزینه اعزام به فرصت مطالعاتی به وی تعلق می یابد؟

در صورت تأیید بهره مندی از کمک هزینه در بنیاد، دانشجو از یکم مهر ماه سال ۱۳۹۸ تا تاریخ پایان دوره (به مدت حداکثر نه ماه برای فرصت مطالعاتی داخلی و حداکثر شش ماه برای فرصت مطالعاتی خارجی)، از این کمک هزینه بهره مند می شود.

۴۸. با توجه به این که ممکن است دانشجو در زمان تصویب پروپوزال، مشمول پشتیبانی های دانشجویی بنیاد باشد ولی دفاع نهایی از پایان نامه ارساله، پس بعد از اتمام مشمولیت فرد انجام شود، آیا کمک هزینه اجرای پایان نامه / رساله به وی پرداخت می شود؟

کمک هزینه اجرای پایان نامه رساله بر اساس فهرست هزینه های (غیر پرسنلی) پایان نامه که به تأیید استاد راهنما برسد و برای هزینه های انجام شده (پس از تصویب پروپوزال) از ابتدای مهر ماه سال ۱۳۹۸ تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۶، پرداخت میشود.

۴۹. بهره مندی از اعتبار هسته های مسئله محور پژوهشی و فناورانه چه شرایطی دارد؟

بنیاد ملی نخبگان در طول هر سال تحصیلی، موضوع های پژوهشی و فناورانه مختلفی را مشخص می کند و پس از تعیین سرپرست هر هسته از سوی بنیاد ملی، مشخصات دانشجویان واجد شرایط از دانشگاههای مختلف، در اختیار سرپرست هسته قرار می گیرد تا اعضای هسته را انتخاب کند.

۵۰. وام ودیعه اجاره مسکن به دانشجویان مشمول چگونه اعطا می شود؟

 این وام صرفا به دانشجویان متأهل اعطا می شود. بنیاد اسامی متقاضیان مشمول را به صندوق های رفاه دانشجویی در وزارت علوم/ وزارت بهداشت یا سایر نهادهای مالی مورد تأیید خود اعلام می کند و دانشجو مدارک مربوط به اجاره مسکن را به صندوق مورد نظر ارائه می کند و از وام بهره مند میشود.

۵۱. اگر دانشجو و همسرش هر دو مشمول پشتیبانی های دانشجویی بنیاد باشند، آیا می توانند دو بار از وام ودیعه اجاره مسکن استفاده کنند؟

خیر؛ صرفاً یک وام ودیعه اجاره مسکن به چنین خانواده ای تعلق می یابد.

۵۲. آیا هدیه ازدواج به همه مشمولان متأهل اعطا می شود؟

خیر؛ هدیه ازدواج صرفا به مشمولانی اعطا می شودکه تاریخ عقدشان از ابتدای مهر ماه ۱۳۹۸ تا پایان شهریور ماه ۱۳۹۹ باشد.

۵۳. در صورتی که دانشجو و همسرش هر دو مشمول پشتیبانی های دانشجویی بنیاد باشند، آیا به هر دو هدیه ازدواج تعلق می یابد؟

بله؛ در صورتی که دانشجو و همسرش هر دو مشمول پشتیبانی های دانشجویی بنیاد باشند و تاریخ عقدشان از ابتدای مهر ماه ۱۳۹۸ تا پایان شهریور ماه سال ۱۳۹۶ باشد، به هر دو هدیه ازدواج اعطا می شود.

۵۴. آیا به همه مشمولان پشتیبانی های دانشجویی، بیمه تکمیلی تعلق می یابد؟

بله؛ ولی باید درخواست خود را در این خصوص از طریق سامانه سینا ارسال نمایند.

۵۵. تفاوت خدمات درمانی بیمه تکمیلی و بیمه پایه چیست؟

بیمه تکمیلی برای جبران بخشی از هزینه های درمانی ناشی از بیماری و یا حادثه که در تعهد بیمه گر پایه (تأمین اجتماعی، خدمات درمانی، ایرانیان، سلامت و ...) نیست، مورد استفاده قرار می گیرد و تعهداتی را که بیمه پایه تقبل نمی کند (یا بخشی از آن را متقبل میشود)، پوشش می دهد. البته افرادی می توانند از این بیمه استفاده کنند که دارای بیمه پایه باشند.