دوشنبه 18 آذر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار می کند.
دوره آموزشی مبانی اندیشه اسلامی

دوره آموزشی مبانی اندیشه اسلامی بر اساس سرفصل‌های کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" برگزار خواهد شد. 

در این دوره اصول اساسیِ اعتقادی دین، مبتنی بر آیات قرآن به مخاطبین عرضه خواهد شد، به طوری که این اصول اعتقادی از سطح مفاهیمی ذهنی خارج شده و رنگ و بوی عملی بگیرند.
مخاطبین این دوره استعدادهای برتر و نخبگان از رشته‌ها و مقاطع تحصیلی مختلف می باشند. پذیرش افراد به صورت آزاد نیز با تکمیل فرم ثبت نام و هماهنگی با بنیاد نخبگان استان اصفهان امکان‌پذیر می باشد.
مدرسین این دوره آموزشی اساتید پژوهشکده باقرالعلوم قم بوده و گواهینامه پایان دوره به شرکت کنندگان ارائه خواهد شد.
مکان برگزاری: بنیاد نخبگان استان اصفهان
زمان دوره:
چهارشنبه 13 شهریور ماه از ساعت 14 الی 18:30
پنجشنبه 14 شهریور ماه از ساعت 8 صبح الی 12:30

درباره کتاب "طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن" این کتاب با کتاب‌های متعددی که با عنوان اندیشه اسلامی یا اصول عقاید به رشته تحریر درآمده‌اند متفاوت است. از نظر مؤلف کتاب هایی که به اصول اعتقادی دین پرداخته‌اند یک سری مفاهیم ذهنی هستند و در مقام اثبات درستی این اصول و پاسخگویی به شبهات مطرح شده‌اند. برخلاف این کتابها، «طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن» مباحث ضروری دین را به گونه‌ای دیگر معرفی کرده‌است. یعنی در کتاب، اصول اساسیِ اعتقادی دین، مبتنی بر آیات قرآن به مخاطب عرضه شده‌است، به طوری که این اصول اعتقادی از سطح مفاهیمی ذهنی خارج شده و رنگ و بوی عملی گرفته‌اند.
• اولین ویژگی این کتاب اینست که از جنس کتاب‌های کلامی نیست که روند اثبات و نفی در پیش گرفته باشد، بلکه اصول اصلی اندیشه اسلامی را از روی آیات قرآن و بر مبنای توضیح مسائل اساسی دین تبیین کرده‌است.
• ارائه نمایی کلی از اندیشه اسلامی به جهانیان است، نه فقط مسلمانان، بلکه یکایک انسانها، چه موحد و چه غیر موحد. هر کس، با هر ایده و تفکری، می‌تواند مخاطب این کتاب باشد.
• تعریفی دوباره از دین به مخاطب داده‌است. تعریفی که دین را تنها مجموعه‌ای از اصول فکری یا عملیِ مجزا نمی‌داند، بلکه آن را مجموعه‌ای متحد تعریف می‌کند که با نظمی خاص در کنار هم قرار گرفته‌اند.
• ارائه نگاهی کلی از تفکر توحیدی، با در نظر داشتن شئون مختلف زندگی بشر
• نگاهی نو به مفاهیم دینی؛ اگرچه کلمات، کلماتی هستند که مکرر به گوش شنونده رسیده‌است، اما ابعادی تازه می‌بخشید که در آن روزگار مورد انتقاد قرار می‌گرفت
• انطباق مباحث آن با سیره سیاسی امامان شیعه
• توجه ویژه به درد اصلی جوامع بشری و مسلمانها: ضعف ایمان. وی، حقیقت ایمان را به مخاطبان خود معرفی می‌کند؛ و تشریح می‌کند که این باور آگاهانه و تعهدآور، اگر درست شناخته شود، همچون روحی که جسم را به حرکت درمی‌آورد، عقاید را به صحنه زندگی و اجتماعات بشری وارد کرده و آنگاه، این ایمان، انسان ساز و جامعه ساز خواهد شد.
• وحدت آفرین بودن مباحث آن برای امت اسلامی.
• آموزش شیوه تدبر و تعمق در قرآن به مخاطبان
• توجه خاص به جوانان: مخاطب اصلی این دوره، عموماً قشر جوان هستند.


فرم ثبت نام

تاریخ انتشار : 1398/06/06
کد : 49
تعداد بازدید: 476

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد ملی نخبگان محفوظ می باشد
آدرس: خیابان آزادی- بین خیابان نواب و رودکی- جنب کوچه طاهرنیا- پلاک 209 تلفن: 63478000 - 09601