چهارشنبه 26 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اولین نشست هم‌اندیشی با حضور دکتر منصور شریعتی برگزار شد.

اولین نشست هم‌اندیشی با حضور دکتر منصور شریعتی؛ رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان در راستای آشنایی با مسائل، مشکلات و دغدغه‌های مستعدین و نخبگان استان و همچنین طرح نظرات، پیشنهادات و راهکارهای مستعدین برتر، برگزار شد.

در ابتدای این جلسه دکتر شریعتی ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با مستعدین برتر استان، نشست با مستعدین و نخبگان را از اولویت‌های اول خود پس از قبول مسئولیت ریاست بنیاد دانسته و گفت: شناسایی بهتر نخبگان را از مهم ترین وظایف بنیاد نخبگان است به نحوی‌که نخبگان واقعی، افراد صاحب‌نظر و صاحب ایده شناسایی و حمایت از ایشان انجام شود.
وی افزود: باید تلاش کنیم جامعه «نخبه خواه» شود، و باید عیار یک شرکت دانش بنیان، یک کارخانه، یک وزارتخانه و یک دانشگاه را در میزان پذیرش نخبگان بدانید. شاید یکی از دلایل اینکه شرکتهای ما نمی‌توانند در سطح جهانی کار کنند، عدم وجود «نخبه خواهی» و عدم استفاده از نخبگان می‌باشد. شرکت‌های موفق برنامه بلند مدت دارند و بر اساس آن، از نیروهای مستعد و باهوش و صاحب ایده دعوت به همکاری می‌کنند.
رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت: تمام تلاش من و همچنین بنیاد نخبگان باید در جهت ایجاد فرهنگ نخبه‌خواهی در تمام ارکان جامعه اعم از دولت، وزارتخانه‌ها، شرکت‌ها و ... باشد، به صورتیکه به جای معرفی و در بعضی موارد تحمیل نخبگان به شرکت‌ها، دستگاه‌ها، ارگان‌ها و .. خود آنها به دنبال بکارگیری نخبگان باشند.
وی با تاکید بر اینکه ما در کشور، از لحاظ فرهنگی،حتی در نخبگان و مستعدین برتر نیز نیاز به تغییر داریم، اظهار داشت: تا این تغییر ایجاد نشود، شاید رشد پیدا نکنیم. ما باید نگاهمان را اصلاح کنیم. مثلاً در روستاها که این مسائل جاری شهری در آن دخالتی ندارد ولی شاهد آن هستیم گاهی در برخی روستاها صدها سال برخی از روش‌ها و ابزارهای‌ کار هیچگونه تغییر، بهبود و نوآوری نکرده و همانطور بدون تغییر مانده است که این خیلی ربطی به هوش ندارد بلکه می‌تواند ناشی از فرهنگ و نوع نگاه ما باشد. همین نگاه ممکن است در برخی مسئولین نیز وجود داشته باشد. فرهنگ ایستایی باید تغییر پیدا کند.

شریعتی خاطر نشان کرد: نخبگان علاوه بر کمک به حل مشکلات کشور و جامعه یک وظیفه دیگری هم دارند و در خدمت مردم و جامعه بودن، تواضع، رفتار فرهنگی مناسب و طلبکار نبودن از جامعه و کشور... را از وظایف نخبگان و استعدادهای برتر دانست.
در این نشست دکتر شریعتی، از نخبگان و مستعدین برتر دعوت کرد برای شناسایی نخبگان به بنیاد نخبگان کمک کنند و در مورد شاخص‌های انتخاب نخبگی، ایده بدهند.
در پایان این نشست، رییس بنیاد نخبگان اصفهان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ داده و در مورد پیشنهادها، بیان دغدغه‌ها و مسائل بیان شده، بحث و تبادل نظر شد.

تاریخ انتشار : 1398/04/16
کد : 209
تعداد بازدید: 201

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان اصفهان محفوظ می‌باشد
آدرس: اصفهان، میدان قدس، خیابان علامه مجلسی، کوی مشیرفاطمی (کوی شماره۶)، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن: ۳۴۷۱۷۷۰۱-۰۳۱