چهارشنبه 26 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

اولین نشست از سلسله نشست‌های رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان با نخبگان فناور برگزار شد

جلسه با طراح و سازنده دستگاه برداشت زعفران و برگزیده جشنواره شیخ بهایی

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اصفهان  بنیاد نخبگان استان اصفهان در نظر دارد در راستای نقش تسهیل‌گری بنیاد نخبگان به منظور ایجاد زمینه اثرگذاری نخبگان و استعدادهای برتر در حل مسائل کشور ، هموار کردن راه پیشرفت مستعدین برتر و توانمندسازی ایشان، نشست‌هایی بین رئیس محترم بنیاد نخبگان استان اصفهان و نخبگان فناور برنامه‌ریزی  کند.
در این راستا با توجه به اینکه کمک به ارائه دستاوردهای نخبگانی و تسهیل در برقراری ارتباط بین نیازهای اعلام شده از سوی نهادها و مستعدین فناور از جمله موارد مورد توجه ویژه بنیاد نخبگان استان اصفهان  است، جلسه‌ای در روز شنبه 21 اردیبهشت‌ماه با حضور دکتر شریعتی رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان و   علیرضا ترابی دانش آموخته رشته ماشین آلات کشاورزی  دانشگاه صنعتی اصفهان و سازنده دستگاه برداشت گل زعفران و دستگاه جداکننده کلاله، در محل دفتر بنیاد نخبگان استان اصفهان برگزار شد.
در این نشست که در راستای نیاز احصا شده و درخواست یکی از زارعین زعفران در استان اصفهان مبنی بر نیاز به خرید دستگاه برداشت زعفران تنظیم  گردید ابتدا اقای 

علیرضا ترابی ضمن معرفی طرح خود با عنوان «برداشت رباتیک و بسته‌بندی مکانیزه زعفرانو بر شمردن رتبه های کسب شده توسط این طرح از جمله رتبه اول جشنواره شیخ بهایی در سال 95 در بخش فرصت‌های سرمایه‌گذاری و فن‌آفرینی را کسب نموده است. با توجه به اینکه طرح اولیه به عنوان یک ربات بسیار پیچیده بوده و به دلیل همین پیچیدگی و قیمت بالای آن امکان استفاده برای کشاورز نبود، این ربات را به دو دستگاه کمک برداشت و دستگاه جداکننده کلاله تبدیل کردیم. هزینه نهایی دستگاهی طوری خواهد بود که کشاورز در سال اول هزینه‌ای که بابت خریداری دستگاه می‌پردازد جبران خواهد کرد و کشاورزان می‌توانند از مزایای این دستگاه در سال جاری هنگام برداشت گل زعفران در مزرعه، بهره‌مند شوند.
وی طرح خود را در مرحله پیش تولید عنوان کرده و افزود   نمونه‌ی اولیه تا اواسط خردادماه ساخته خواهد شد و پس انجام تست‌های لازم، چند دستگاه برای فصل برداشت امسال آماده فروش خواهد شد.
سازنده دستگاه برداشت گل زعفران و دستگاه جداکننده کلاله  گفت: با توجه به اینکه تنها حدود 30 الی 40 درصد از زمین‌های کشت شده زعفران، به صورت ردیفی کاشته شده است، ما در طراحی دستگاه سعی کردیم به فواصل کاشت و یونیت‌بندی‌ها نیز توجه داشته باشیم. سرعت برداشت این دستگاه در مقایسه با برداشت سنتی، 12 برابر می‌باشد. درصورت مکانیزه شدن برداشت گل زعفران، مشکل کمبود نیروی برداشت و همچنین مشکلات جسمی و سلامتی که کارگران به دلیل خم شدن برای برداشت گل با آن مواجه‌اند، رفع خواهد شد.
در ادامه این جلسه دکتر شریعتی، رئیس بنیاد نخبگان استان اصفهان ضمن تاکید بر سادگی  و رعایت و   استانداردها و شرایط فرهنگی در ساخت این دستگاه  افزود: شرکتها با توجه به اینکه با جوامع هدف متفاوتی روبرو هستند، انواع مختلفی از دستگاه‌ها از ابتدایی‌ترین تا پیشرفته‌ترین با ابعاد مختلف و پلن‌های مختلف طراحی می‌کنند. اما، چه بسا گاهی یک دستگاه ساده و با قیمت بسیار پایین که بتواند تنها مشکل خم شدن کارگرها را حل کند، بازار فروش بهتری داشته باشد.
در پایان جلسه مقرر گردید پس از ساخت نمونه اولیه، جلساتی بین سازنده دستگاه با متقاضیان با هدف معرفی دستگاه در بنیاد نخبگان استان تنظیم گردد.

 

 

تاریخ انتشار : 1398/03/11
کد : 204
تعداد بازدید: 433

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان اصفهان محفوظ می‌باشد
آدرس: اصفهان، میدان قدس، خیابان علامه مجلسی، کوی مشیرفاطمی (کوی شماره۶)، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن: ۳۴۷۱۷۷۰۱-۰۳۱