چهارشنبه 1 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

تسخیری، از تسهیلگران رویداد کارآفرینی بانوان:
باورمندی و توانمندتر شدن زنان، مهمترین هدف هم نت بانوان است

مرتضی تسخیری، یکی از تسهیلگران حاضر در نخستین هم نت کارآفرینی بانوان است که گروه های شرکت کننده در این همایش را یاری می کند تا با بهره گیری از تجارب و مشاوره های وی، ایده های خود را پخته تر کنند، نقاط ضعف آن را برطرف سازند و به مرحله تجاری سازی طرح، قدم بگذارند.

وی در زمینه دیجیتال ژورنالیست (روزنامه نگاری بر بستر رسانه های اجتماعی) فعالیت می کند و حدود سه سال است که به حوزه کار فنی نیز وارد شده و با رویدادهای هم نت همکاری می کند.
تسخیری، هم نت را رویداد کارآفرینی متمایزی می داند که مبتی بر فرآیند حل مساله است و می گوید: در ایران، رویدادهای کارآفرینی متفاوتی وجود دارد که بسیاری از آنها به صورت باز برگزار می شوند به این معنی که شرکت کنندگان با پیش فرضهای مختلف و از روشهای گوناگون به حوزه کارآفرینی وارد می شوند و حل مساله، در آنها موضوع کلیدی به شمار نمی رود.
وی می افزاید: در هم نت، برخلاف سایر رویدادهای کارآفرینی بر روی یک مساله اساسی تاکید می شود و آن مساله به دلیل اهمیت اجتماعی خاصی که دارد، مسلما کارکرد، بازار و شریان مالی ویژه ای را نیز دارا خواهد بود. به این معنی که در رویدادهای هم نت، بازار کار تا حدود زیادی شناسایی و کشف شده است.
این تسهیل گر به حضور خود در هم نت های مختلف آب، فاضلاب، ICT و... اشاره کرده و اظهار می دارد: هرکدام از هم نت های گذشته با تجارب شیرین و جذابی همراه بوده، برخی به دستاوردهای ارزنده و موفقی دست یافته اند و برخی تجاربی معمولی را رقم زده اند اما هم نت بانوان رویدادی است که در آن، ما از معنی عام هم نت کمی عدول کرده ایم و ماموریت متفاوتی را مد نظر قرار داده ایم.
وی ادامه می دهد: در هم نت بانوان، تمرکز اصلی بر توانمندسازی بانوان برای به دست آوردن مشاغل تجاری است، به این معنی که چندان مهم نیست که مساله محوری ما چیست بلکه اهمیت کار، در آن است که آن مساله از طریق بانوان و با توانایی آنها حل و فصل شود و نوعی خودباوری و توانمندسازی به منصه ظهور برسد.
تسخیری خاطرنشان می کند: اگر از طریق چنین رویدادهایی موفق شویم بانوان جامعه را در حوزه تجارت قدرتمند کنیم، آنها در آینده دستاوردهای ثمربخشی را برای خود و جامعه رقم خواهند زد.
این تسهیلگر با بیان اینکه فرآیندهای مشاوره، بحث و جدل در میان گروه های شرکت کننده، یکی از لذت بخش ترین بخشهای رویداد هم نت بانوان بوده است، می گوید: در این رویداد کارآفرینی، ما صرفا با تجاری سازی و مشکلات مرتبط با آن مواجه نیستیم بلکه رویداد، وجهه فرهنگی خاصی دارد و با باورمندی و توانمندتر شدن بانوان جامعه در حوزه های مختلف مرتبط است که اگر این هدف محقق شود، بانوان ما وارد حوزه های جدی تری در فضای کسب و کار خواهند شد.
تسخیری به تحلیل عملکرد گروه های شرکت کننده در همن نت بانوان پرداخته و تصریح می کند: در این هم نت 37 گروه از حوزه های مختلف نانو، محیط زیست، آب، انرژی و ... شرکت نموده اند که برخی گروه ها با ایده های مشخص تری حضور یافته و پیش از این نیز در آن زمینه، تلاشها و تجاربی داشته اند اما در مقابل، برخی گروه ها در جریان همین رویداد تشکیل شده و تجارب خاصی نداشته اند.
وی با اشاره به اینکه سطح ایده های ارائه شده در این رویداد در مقایسه با سایر رویدادهای مشابه، متعادل بوده و قوت یا ضعف محسوسی ندارد، یادآوری می کند: تراکم گزوه های شرکت کننده و علاقه مندی همه آنها به حوزه بانوان، مهمترین شاخصه این رویداد کارآفرینی است.
تسخیری در پایان، ابراز امیدواری می کند: گروه های شرکت کننده در این رویداد بتوانند فعالیت آغاز شده را ادامه داده و با ایجاد نگاهی عادلانه تر و ثمربخش تر به حوزه بانوان، تجارت هایی را رقم زنند که در جامعه مورد استفاده و منشا تاثیرات مثبت باشد.

تاریخ انتشار : 1397/12/16
کد : 185
تعداد بازدید: 78

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان اصفهان محفوظ می‌باشد
آدرس: اصفهان، میدان قدس، خیابان علامه مجلسی، کوی مشیرفاطمی (کوی شماره۶)، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن: ۳۴۷۱۷۷۰۱-۰۳۱