چهارشنبه 1 خرداد 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

صدر قاضی، از تسهیلگران رویداد کارآفرینی هم نت بانوان:
روند جهانی نوآوری، پدیده ای به شدت مردانه است / باید از نیروی عظیم بانوان در فرآیند نوآوری و تجاری سازی استفاده کرد

شوان صدر قاضی، پژوهشگر مرکز تحقیقات نوآوری و فناوری دانشگاه سازمان ملل در شهر ماستریخت هلند است که در زمینه مدیریت نوآوری در جوامع درحال توسعه و کم برخوردار فعالیت می کند. وی و همکارانش تلاش می کنند آن دسته از نوآوری هایی را مورد توجه و مدیریت قرار دهند که تاثیرات اجتماعی مثبتی را در کشورها برجای می گذارد.

صدرقاضی همکاری خود با رویدادهای هم نت را از سه سال قبل آغاز نموده و در هم نت های روستا، سالمندان و ... حضور موثری داشته است.
وی در رویداد کارآفرینی هم نت بانوان به عنوان مشاور و تسهیل گر گروه های شرکت کننده حضور دارد.
صدرقاضی برگزاری رویداد هم نت بانوان را یکی از نیازهای مهم کشور برشمرده و می گوید: جمعیت زیادی از کشور ما را بانوانی تشکیل می دهند که از دانشگاه ها فارغ التحصیل شده و یا در آنجا مشغول به تحصیل هستند و توانایی ورود به بازار کار را دارا می باشند.از این رو ایران در زمینه برخورداری از بانوان متخصص و تحصیل کرده، در مقایسه با آمارهای بین المللی، وضعیت مطلوبی دارد.
وی ادامه می دهد: این شرایط، از یک سو فرصتی مناسب برای کشور به شمار می رود و از سوی دیگر چالشی مهم را پیش رویمان قرار می دهد چرا که درصد بیکاری فارغ التحصیلان بانوی کشور در مقایسه با جامعه مردان، بسیار بیشتر است.
صدرقاضی مساله بیکاری جوانان را یکی از معضلات مهم در کشورهای خاورمیانه دانسته و تصریح می کند: کشورهای توسعه یافته جهان به این نتیجه رسیده اند که مهمترین سرمایه پیش روی آنها برای رشد و ارتقای کشور، نیروی انسانی و به ویژه نسل جوان تحصیل کرده و متخصص است چراکه سرمایه هایی نظیر نفت و گاز، روزی به پایان خواهد رسید اما این سرمایه می تواند تا ابد مورد استفاده قرار گیرد. از این رو همه این جوامع، به تعداد نیروهای متخصص و تحصیل کرده خود و نحوه هدایت این نیروها اهمیت فراوانی می دهند.
این تسهیل گر با اشاره به اینکه بیکاری نیروهای جوان و تحصیل کرده یکی از چالشهای مهم کشور است که باید چاره ای برای آن اندیشیده شود، اظهار می دارد: نیروی متخصص و جوان، از انرژی فراوانی برای ایجاد تغییرات و نوآوری برخوردار است لذا ضروری است نسبت به راهنمایی و تسهیل گری این نیروها اقدام شود تا در مسیر درست و اثربخشی هدایت شوند و نوآوری های ارزنده ای را رقم زنند.
وی هم نت بانوان را رویدادی اثرگذار در تسهیل ورود بانوان به فضای تجارت و کسب و کار برشمرده و خاطرنشان می کند: به طور طبیعی نیمی از جمعیت جهان را بانوان تشکیل می دهند و این درحالی است که اغلب فناوری ها و نوآوری های جهان به دست مردان ابداع و به بازار روانه شده اند، لذا می توان ادعا نمود که متاسفانه، روند جهانی نوآوری، امری به شدت مردانه است.
صدرقاضی می گوید: بسیاری از نیازهای جامعه، نیازهایی زنانه است و تنها از منظر یک زن قابل کشف و پیگیری است لذا برآیند صرفا مردانه از نیازهای جامعه، نمی تواند برآیند صحیح و کاملی باشد و نیاز است بانوان جامعه نیز در فرآیند طراحی و نوآوری ورود یافته و نیازهای ویژه خود را در محصولات و خدمات ارائه شده، لحاظ نمایند.
وی ابراز امیدواری می کند: با برگزاری رویدادهایی نظیر هم نت بانوان از نیروی عظیم کارآفرینی بانوان بیش از گذشته بهره گرفته شده و توانایی و نبوغ آنها در فرآیند نوآوری و تجاری سازی به کار گرفته شود.

تاریخ انتشار : 1397/12/16
کد : 184
تعداد بازدید: 112

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان اصفهان محفوظ می‌باشد
آدرس: اصفهان، میدان قدس، خیابان علامه مجلسی، کوی مشیرفاطمی (کوی شماره۶)، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن: ۳۴۷۱۷۷۰۱-۰۳۱