سه شنبه 4 تیر 1398

بنیاد نخبگان استانها

بنیاد نخبگان استانها

سامانه ها

دوره آموزشی اندیشه اسلامی ویژه مستعدین برتر استان اصفهان

فکر فلسفی اسلام و فهم درست از مبانی اسلامی کاری می‌کند که انسان در هر لحظه از لحظات احساس می‌کند که در کجای راه و به سمت کدام هدف حرکت می‌کند، قدرت تحلیل برای حوادث پیدا می‌کند و وظیفه خودش را در هر شرایطی تشخیص می‌دهد.
مقام معظم رهبری 13/06/1378


بنیاد نخبگان استان اصفهان در نظر دارد دوره آموزشی مبانی اندیشه اسلامی را در راستای تحکیم بنیان‌‌های اندیشه‌ای و مهارتی مستعدین برتر، ارائه محتوای دارای مبنای فلسفی و عقلی و کارآمد و متناسب با نیازهای امروز جوانان برگزار نماید.
لازم به ذکر است این دوره با همکاری بنیاد نخبگان استان اصفهان و موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) در شش محور بنیادین برنامه ریزی و اجرا شده و موضوعات اصلی ارائه شده در این دوره ﺷﺎﻣﻞ مباحث اعتقادی با محوریت مبانی اندیشه اسلامی در راستای انسان شناسی، معرفت شناسی، خدا شناسی، فلسفه حقوق، فلسفه اخلاق و فلسفه سیاست خواهد بود.
همچنین دراین دوره برنامه‌های جانبی مفرح در کنارحضور در فضایی معنوی متناسب با سبک زندگی اسلامی برنامه ریزی شده است.
گفتنی است زمان برگزاری این دوره تابستان بوده و ظرفیت حضور دراین دوره محدود بوده و اولویت متناسب با زمان ثبت‌نام افراد خواهد بود.
مهلت ثبت نام: 31 اردیبهشت ماه زمان دقیق و مکان برگزاری دوره‌های مبانی اندیشه اسلامی براساس اطلاعات تماس درج شده در فرم ثبت نام متعاقباً اطلاع‌رسانی خواهد شد.

آشنایی با محورهای این دوره‌ها:
مبانی اندیشه اسلامی (1) - معرفت شناسی
در علوم بشری با مجموعه ای از قضایا مواجه هستیم. برای هر محقق و اندیشمندی جای این پرسش است که با چه ابزاری آنها را بشناسد و بر چه اساسی معیار صدق و کذب آنها را تشخیص دهد؟ معارف و آموزه‌های اعتقادی و عملی اسلام نیز از راه های گوناگون، همچون راه عقل و نقل، به دست می‌آیند. تعمیق این آموزه ها و تحقیق در آنها نیازمند بررسی اعتبار این معارف و راه های تحصیل آنهاست. در این مبحث به عنوان نخستین بحث بنیادین در اندیشه‌های اسلامی، به ارزیابی این معارف پرداخته می‌شود.
مبانی اندیشه اسلامی (2) - خدا شناسی
در این مبحث مبانی فلسفی لازم برای مباحث خداشناسی به صورت نسبتا ساده و روان، و در عین حال، کاملا استدلالی بیان می‌شود و بر پایه آن، اساس اعتقادات دینی (از قبیل مباحث عام فلسفی، توحید ذاتی، صفاتی، و افعالی، جبر و اختیار و هدف آفرینش) را اثبات کرده، شبهات مربوط را به صورتی مناسب پاسخ داده می‌شود.
مبانی اندیشه اسلامی (3) - انسان شناسی
از آنجایی که موضوع و محور علوم انسانی، انسان است، پاسخ به این مسائل در رسیدن به دیدگاهی جامع در مسائل علوم انسانی ضروری است. بر همین اساس، تعیین ملاکی مشخص برای این امور هنجاری در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی (همانند حقوق، سیاست، اقتصاد، هنر و ...) به نوع نگرش به انسان بستگی دارد تبیین و اثبات معارفی همچون ضرورت حیات پس از مرگ و وجود راه سعادت انسان (دین) و ویژگی‌های این راه، مبتنی بر شناختی صحیح از کمال «انسان» است.
مبانی اندیشه اسلامی (4) - فلسفه اخلاق
هنگامی که مکاتب گوناگون اخلاقی راه‌های متنوعی برای زندگی مطلوب ارائه می‌دهند، فلسفه اخلاق است که می‌تواند با کنکاش در مبانی اخلاق، ملاک گزینش مکتب معقول را بیابد. و با استفاده از آن راه ارزیابی صفات اکتسابی و کارهای اختیاری را بررسی می‌کند. روش بحث برای اثبات مبانی، عقلی است، اما از آیات قرآن کریم و روایات معصومین علیهم السلام نیز در معرفی مکتب اخلاقی اسلام استفاده شده است.
مبانی اندیشه اسلامی (5) - فلسفه حقوق
در این مبحث، مراد از فلسفه حقوق، دانشی است که با شیوه عقلی- تحلیلی، کلی و بیرونی، قواعد حقوقی را مورد بحث قرار می‌دهد و از چیستی، مبنا، هدف، مشروعیت قانون سخن می‌رود. پس از بیان مفاهیم و اصطلاحات و تبیین امکان بحث از «فلسفه حقوق اسلامی»، از رابطه حقوق با اخلاق و دین، لزوم دینی (اسلامی) بودن حقوق را تبیین کرده، و به دنبال آن، مهم‌ترین بحث فلسفه حقوق، یعنی مبنا و هدف حقوق را از سه دیدگاه حقوق طبیعی، حقوق پوزیتویستی و حقوق اسلام مورد بحث قرار می‌گیرد.
مبانی اندیشه اسلامی (6) - فلسفه سیاست
مبحث فلسفه سیاست، از جمله سلسله مبانی اندیشه اسلامی است که متکفل طرح مباحث بنیادین مربوط به نظام سیاسی اسلام است. اهمّ مباحث کلان و مبنایی مرتبط با نظام سیاسی اسلام در این مبحث گنجانده شود.

ثبت نام

 

تاریخ انتشار : 1398/02/16
کد : 196
تعداد بازدید: 364

               تمامی حقوق متعلق به این سایت برای بنیاد نخبگان استان اصفهان محفوظ می‌باشد
آدرس: اصفهان، میدان قدس، خیابان علامه مجلسی، کوی مشیرفاطمی (کوی شماره۶)، بنیاد نخبگان استان اصفهان

تلفن: ۳۴۷۱۷۷۰۱-۰۳۱