بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/09/26 - 13:22
  • - تعداد بازدید: 94
  • - تعداد بازدیدکننده: 88
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
ییس بنیاد نخبگان استان اصفهان:

نخبه‌گماری مانع مهاجرت می‌شود

رییس بنیاد نخبگان استان اصفهان گفت: نخبه‌گماری و قرار گرفتن افراد مستعد در جایگاه واقعی خود در کشور، مانع مهاجرت می‌شود و این موضوع در دولت سیزدهم مورد تاکید بنیاد ملی نخبگان است.

به گزارش روابط عمومی بنیاد نخبگان استان اصفهان، حسین ربانی روز پنجشنبه در همایش آشنایی با تسهیلات و حمایت های بنیاد ملی نخبگان در اصفهان افزود: اگر نخبگان جامعه شناسایی و حمایت شوند اما نتوانیم از آنها در جایگاه واقعی خودشان استفاده کنیم، به مهاجرت آنها کمک شده است به‌همین دلیل امروزه نخبه گماری و استفاده از ظرفیت آنها در کشور از اهمیت خاصی برخوردارست.

وی نخبه شناسی، نخبه گزینی، نخبه پروری و نخبه گماری را چهار گام اصلی فعالیت های بنیاد ملی نخبگان عنوان کرد و گفت: این چهار گام باید بطور کامل انجام شود و اگر زنجیره آن تکمیل نشود، کارآمد نخواهد بود.

وی یکی از برنامه‌های بنیاد ملی نخبگان را حمایت از دانش آموزان نخبه در قالب طرح " شهاب " دانست و اظهار داشت: در این طرح دانش آموزان پایه های چهارم تا هفتم، پایش اولیه و برترین های آنها در هوش های هشت‌گانه شناسایی می شوند.

وی با اشاره به اینکه بنیاد نخبگان، این کار را انجام داده و فهرست دانش آموزان نخبه تهیه شده است، ادامه داد: لازم است که با همکاری آموزش و پرورش و سازمان های مردم نهاد ، زمینه های رشد و شکوفایی این دانش آموزان فراهم شود و امیدواریم بتوانیم در اصفهان در این زمینه کارهای ویژه ای انجام دهیم.

رییس بنیاد نخبگان اصفهان پر مخاطب ترین و بیشترین برنامه های این بنیاد را مربوط به دانشجویان دانست و تصریح کرد: رتبه های برتر کنکور و المپیادهای مختلف از جمله افراد زیر پوشش بنیاد هستند و از امسال نیز برنامه هایی برای حمایت از طلبه های نخبه در نظر گرفته شده است.

وی یکی از طرح های حمایتی این بنیاد را شهید احمدی روشن عنوان و اضافه کرد: در این برنامه، یک طرح پژوهشی بطور مشترک بین استادان، دانشجویان و شرکت ها به مدت ۹ ماه اجرا و به اعضای گروه پژوهشی ماهانه مبلغی پرداخت می شود که ۵۰ درصد آن به عهده بنیاد نخبگان و ۵۰ درصد به عهده صنعت است.

ربانی خاطرنشان کرد: در طرح احمدی روشن اگر موضوع پژوهش، علوم انسانی یا نیازهای خاص استان باشد ۱۰۰ درصد هزینه آن توسط بنیاد نخبگان تامین می شود.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر ۳۰ عنوان پژوهشی در قالب طرح "شهید احمدی روشن" در بنیاد نخبگان استان اصفهان معرفی شده است، افزود: دانشجویان می توانند با مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی بنیاد اصفهان با این طرح ها آشنا شوند و برای شرکت در آن ثبت نام کنند.

وی به ۲ طرح "رفعت" و " شرکت های نخبه پرور" نیز اشاره کرد و گفت: بیشتر مخاطبان طرح رفعت، دانشجویان سال های اول و دوم دانشگاه هستند که می توانند با همکاری استادان دانشگاه، طرح های پژوهشی را با حمایت بنیاد نخبگان انجام دهند و از شروط حضور در آن معدل بالای ۱۷ و رتبه زیر پنج هزار کنکور است.

ربانی با اشاره به اینکه طرح شرکت های نخبه پرور نیز برای دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی است، افزود: در استان اصفهان ۱۰۰ شرکت و طرح های پژوهشی آنها مشخص شده و دانش آموختگان نخبه می توانند در این طرح ها شرکت کنند و ماهانه حقوقی معادل مربی و استادیار دانشگاه دریافت می کنند.

وی همچنین طرح "شهید صیاد شیرازی" را برای ارائه تسهیلات دوران خدمت سربازی به نخبگان دانست و خاطرنشان کرد: در طرح " شهید رهنمون" به مباحث رفاهی از جمله مسکن برای نخبگان پرداخته می شود و در استان اصفهان در تلاش هستیم تا مجموعه مسکونی برای نخبگان و استادان جوان دانشگاه با هزینه کمتر احداث شود و مبلغ وام مسکن برای نخبگان به یک میلیارد تومان افزایش یابد.

رییس بنیاد نخبگان اصفهان به طرح تسهیلات جذب در دستگاه های اجرایی اشاره کرد و گفت: این طرح در دوره جدید بنیاد ملی نخبگان مورد تاکید است و در آن نخبگان با توجه به نیازهای دستگاه های اجرایی در اولویت جذب قرار می گیرند.

وی با بیان اینکه حدود ۴۰ درصد از پست های اداری در استان اصفهان خالی است، افزود: در تلاش هستیم تا زمینه های لازم برای معرفی استعدادهای برتر جهت جذب در دستگاه های اجرایی استان متناسب با امتیاز آنها فراهم شود و استاندار اصفهان در نامه ای به سازمان امور استخدامی کشور درخواست کرده است تا فرایند انجام این کار به استان واگذار شود.

ربانی ادامه داد: این کار در استان اصفهان در زمان حاضر با تعامل با بخش خصوصی در حال اجراست و در همکاری با یکی از واحدهای صنعتی بزرگ، زمینه جذب و استخدام تعدادی از نخبگان فراهم شد.

وی به راه اندازی مرکز مدیریت عالمانه در اصفهان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: در این اقدام تلاش می شود تا با تشکیل هیات های اندیشه ورز نخبگانی، راهبردهای آنها به مدیریت استان منتقل شود و تا کنون حدود ۳۰۰ نفر از نخبگان زیر پوشش بنیاد در این کارگروه ها ثبت نام کرده اند.

شناسایی سه هزار مستعد برتر در استان اصفهان

معاون بنیاد نخبگان اصفهان نیز در این همایش گفت: تاکنون حدود چهار هزار نفر در استان توسط این بنیاد شناسایی شدند و زیر پوشش حمایت‌ها و تسهیلات قرار گرفته‌اند.

علی فتاحی با بیان اینکه بطور معمول حدود یک درصد از جمعیت جوامع دارای استعدادهای ویژه و برتر در زمینه های مختلف هستند، اظهار داشت: بر این اساس از جمعیت حدود ۸۰ میلیونی کشورمان، حدود ۸۰۰ هزار فرد نخبه و دارای استعداد برتر داریم اما از زمان راه اندازی بنیاد ملی نخبگان تا کنون حدود ۵۰ هزار نفر نخبه توسط بنیاد شناسایی شدند.

وی با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی بیشتر از فعالیت های بنیاد ملی نخبگان در سطح جامعه، افزود: لازم است که برنامه های این بنیاد در سطح جامعه نفوذ پیدا کند تا زنجیره افراد مستعد و پوشش آنها گسترده شود.

این همایش روز پنجشنبه با حضور تعدادی از نخبگان، دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه ها در کتابخانه مرکزی شهرداری اصفهان برگزار و در آن تسهیلات و حمایت های بنیاد ملی نخبگان معرفی شد.

 

 

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 162675
کلمات کلیدی
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید