بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1403/04/06 - 08:20
  • - تعداد بازدید: 135
  • - تعداد بازدیدکننده: 117
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در جمع نخبگان استان اصفهان:

عدالت تقسیم عادلانه فرصت ها است

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در نشستی در جمع استادان نخبه جوان دانشگاه های استان، دبیران کارگروه های اندیشه ورز و اساتید طرح رفعت و طرح احمدی روشن حاضر شده و ضمن شنیدن نقطه نظرات حاضرین با ایشان به گفتگو نشست.

دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی معاونت رئیس جمهور دراین دیدار و پس از شنیدن نقطه نظرات 10 تن از حاضرین، ضمن تاکید بر حکمرانی عالمانه در اداره کشور تصریح کرد: عدالت تقسیم عادلانه فرصت ها است و هر کس توانمندی بیشتری برای استفاده از فرصت ها را دارد موفق تر است. ما در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان کوشیدیم تا ۲ نگرش، یکی توجه به افراد ویژه و دیگری اصلاح کلان ساختارهای غیرمتمرکز و پراکنده را دنبال کنیم.

وی در ادامه به وجود دو نگرش در معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تاکید و تصریح کرد: نخستین روش "نگرش اصلاح کلان" ساختارهای غیر متمرکز و پراکنده است که در واقع ساختارهای پراکنده و بی ربط باید به هم مرتبط شوند. دکتر دهقانی افزود: کشورهای توسعه یافته ۲۰۰ سال زحمت کشیده اند تا به این مرحله از رشد و توسعه دست یافته اند و در حال حاضر همه ساختارهای سیستمی آن ها به هم مربوط هستند و به صورت پیوسته کار می کنند ولی کشورهای جهان سوم یک سری بازی گر پراکنده هستند که تازه می خواند یک یازی طراحی کنند .

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در ادامه توجه ویژه به یک نظام ویژه و افراد ویژه را نیز به عنوان نگرش دوم مورد بررسی قرار داد و تصریح کرد: در این رویکرد ضمن توجه ویژه به افراد، معتقدیم دلیل ابتلای آموزش عالی با برخی مشکلات این است که ما عدالت را مترادف تقسیم مساوی منابع می‌دانیم در حالی که این مولفه به معنی تقسیم مساوی فرصت‌هاست و بر همین اساس می‌توانیم از جامعه یکصد هزار نفری عضو هیات علمی کشور پنج درصد اساتید زیر ۴۰ تا ۴۵ سال را مخاطب خود قرار دهیم و برای آنها برنامه‌های ویژه در نظر بگیریم و از آنها حمایت کنیم.

دکتر دهقانی به تبیین محوری بودن شاخص نخبگی و دلایل مهاجرت نخبگان پرداخت و تصریح کرد:جوانان نخبه ما باید به طرف ساختارها و ارزش هایی حرکت کنند که سقف پرواز آن ها را بالاتر بیاورد.

وی از راه اندازی اندیشکده شهر آینده که پیشنهاد یکی از دبیران هیئت های اندیشه ورز استان بود،حمایت کرده و خواستار پی گیری از سوی بنیاد نخبگان استان شد.

وی همچنین با اشاره به مهاجرت دانشجویان تصریح کرد: بیشترین نرخ مهاجرت مربوط به دانش‌آموختگان مقطع دکتراست و مهمترین عامل آن هم وجود «سقف شیشه‌ای» است و احساس اینکه دیگر جایی برای رشد در درون کشور نیست.

معاون علمی رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در هیچ کجای دنیا مثل ایران قابلیت کار و ثروت وجود ندارد، تاکید کرد: برای جلوگیری از مهاجرت نخبگان، به وجود سقف‌های بلند برای رشد و تعالی افراد نخبه کشور نیاز داریم.

دکتر دهقانی فیروزآبادی با بیان این که، اساتید جوان از نظر نظام حقوقی و دستمزدی در دانشگاه‌ها وضعیت خوبی ندارند و با پرداخت حقوق ۱۷ تا ۱۸ میلیون تومان، انتظار کارهای علمی تاثیرگذار از استادیاران جوان نمی شود داشت.

معاون رئیس جمهور اظهار داشت: با افق دید باز و حکمرانی عالمانه می‌توان مسیر درست را برگزید زیرا اگر صرفاً نگاه بخشی به مسائل کشور داشته باشیم، مشکلات نیز بصورت بخشی حل می‌شود نه سیستمی و ساختاری.

وی صنفی کردن نخبگان را نیز کار نادرستی توصیف و تاکید کرد: این کار باعث جدا کردن این قشر از آحاد جامعه می‌شود.

دهقانی فیروزآبادی در ادامه موضوع هوش مصنوعی را به معنای فناوری فکر کردن و اندیشیدن و تصمیم‌گیری دانست و گفت: هوش مصنوعی بزودی جای مغز را خواهد گرفت و بزرگترین شکاف اجتماعی و اقتصادی را بوجود خواهد آورد و کشورهای دنیا را به ۲  بلوک اربابان و رعیت ها تقسیم خواهد کرد.

وی با اشاره به تصویب سند ملی هوش مصنوعی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم در زمینه هوش مصنوعی جزو ۱۰ کشور برتر دنیا باشیم باید با تعریفی درست از آن، این موضوع را نه آنقدر کوچک کنیم و نه آنقدر بزرگ که قابل دسترسی نباشد لذا برای ورود و رشد در عرصه باید سازمان ملی هوش مصنوعی کوچک اما چابک داشته باشیم.

گفتنی است معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امروز دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ در سفر به اصفهان علاوه بر افتتاح برج فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی  اصفهان و حضور در یازدهمین جلسه قرارگاه اقتصاد دانش‌بنیان استان، از مرکز رشد علوم انسانی، فناوری های نرم و صنایع خلاق دانشگاه اصفهان، بازدید و مرکز علوم و فناوری های کوانتومی دانشگاه اصفهان را نیز افتتاح و در ادامه با اساتید نخبه دانشگاه اصفهان در محل سالن شهید حاج قاسم سلیمانی، نیز دیدار  و گفتگو کرد.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 172031
کلمات کلیدی
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

تصاویر