بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/06/27 - 22:06
  • - تعداد بازدید: 322
  • - تعداد بازدیدکننده: 313
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
پنج برگزیده جایزه مصطفی معرفی شدند

دو برگزیده غیرمقیم و سه برگزیده مقیم کشورهای اسلامی

رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی گفت: این جایزه به پروفسور احمد حسن و امید فرخ زاد به عنوان برگزیدگان غیرمقیم و مورات اویسال، سامیه خوری و احمد فوزی اسماعیل به عنوان برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی تعلق می گیرد

به گزارش ستاد ارتباطات و ترویج بنیاد مصطفی علی اکبر صالحی امروز (دوشنبه) در نشست خبری اعلام برگزیدگان پنجمین دوره اعطای جایزه مصطفی در مورد برگزیدگان این دوره جایزه مصطفی گفت: پروفسور احمد حسن (متولد 1355، مصر) استاد دانشگاه کویینز، کانادا با اثر کاوش مخازن نرم افزاری (MSR) در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و پروفسور امید فرخ زاد (متولد 1347، ایران)  با اثر داروهای نوین بر پایه نانو ذرات پلیمری در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی دو برگزیده این جایزه هستند.

وی افزود: پروفسور سامیا خوری (متولد 1337، لبنان)  استاد دانشگاه آمریکایی بیروت، لبنان و با اثر رویکردهای نوین در درمان بیماری ام اس، شناسایی عوامل بیماری‌زا و سازوکارهای تنظیم و تحمل آن در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی، پروفسور مورات اویسال (متولد 1352، ترکیه)  استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی، امارات با اثر فناوری ارتباطات بی‌سیم نوری در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات و پروفسور احمد فوزی اسماعیل (متولد 1344، کامبوج)  استاد و رئیس دانشگاه فناوری مالزی با اثر توسعه کاربردهای فناوری غشا در حوزه علوم پایه و مهندسی برگزیدگان مقیم کشورهای اسلامی این دوره هستند.

روند انتخاب برگزیدگان و داوری

رییس کارگروه علمی جایزه مصطفی اظهار داشت: اساسنامه جایزه مصطفی در سال ۱۳۹۱ توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و از سال ۱۳۹۴ اولین دوره جایزه مصطفی برگزار و امسال پنجمین دوره آن برگزار می شود.

وی یاداور شد: مبنای این جایزه هم علم و هم عالم است، عالمی که موجب رفاه بشریت شده و در حوزه های مختلف نافع بوده، در مرزهای دانش حرکت کرده و به فناوری نافع دست یافته است. اثر و کاربرد مشخص بر فرهنگ و جامعه دارد.

صالحی ادامه داد: همچنین دانشمند باید حسن شهرت داشته، تسلط بر مهارت های فنی، ارتباطات قوی داشته، انگیزه مند بوده و شوق داشته باشد. جایزه مصطفی در ۴ زمینه علم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری نانو و علوم پایه و مهندسی انتخاب می شوند.

 

قائم مقام فرهنگستان علوم افزود: این افراد از دو روش یکی معرفی توسط دانشمندان یا نهادهای علمی و دیگری کشف و رصد، انتخاب می شوند که به این شکل ۲ هزار و ۶۱۳ پرونده از ۱۱۰ کشور تشکیل شد.

به گفته صالحی در این روند 470 پرونده در حوزه علم و فناوری اطلاعات و ارتباطات (266 دانشمند مقیم و 204 دانشمند غیرمقیم) و  640 پرونده در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی (178 دانشمند مقیم و  462 دانشمند غیرمقیم) تشکیل شد. افزون بر این هزار و 503 پرونده در حوزه علم و فناوری نانو و علوم پایه و مهندسی (846 دانشمند مقیم و 657 دانشمند غیرمقیم) در بنیاد مصطفی بررسی شد.

وی ادامه داد: در غربالگری اولیه پرونده‌ها توسط گروه‌های علمی جایزه 206 پرونده برای ورود به مرحله دوم و بعد از ارزیابی پرونده‌های منتخب، 48 پرونده برای ورود به مرحله بعد انتخاب شد.

قائم مقام فرهنگستان علوم ادامه داد: در ادامه پرونده‌های منتخب توسط دانشمندان برجسته جهان در حوزه اثر هر یک از نامزد‌ها، با دریافت نظر 202 داور بین‌المللی در مورد 48 پرونده منتخب داوری شد. در پی داوری نهایی پرونده‌های منتخب توسط گروه‌های علمی جایزه مصطفی 14 نامزد برتر به کارگروه علمی معرفی شدند که از این تعداد با جمع‌بندی نامزدهای برتر توسط کارگروه علمی جایزه 9 نامزد برتر توسط کارگروه علمی به شورای سیاست‌گذاری جایزه معرفی و در انتخاب نهایی برگزیدگان توسط شورای سیاست‌گذاری جایزه 3  برگزیده مقیم و 2  برگزیده غیرمقیم به عنوان برگزیدگان این دوره جایزه انتخاب شدند.

علم نافع و علم غیرنافع

علی اکبر صالحی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: علم در ذات خود ممدوح است، البته گاهی علم به علم نافع و علم غیرنافع تفسیم بندی می شود اما علم در ذات خود ممدوح است و مولفه ای که آن را نافع می کند، نحوه کاربرد علم است و نه خود علم‌.

وی با استناد به گفته پیامبر اکرم در مورد یافتن علم حتی در چین گفت: این امر ناشی از همین ممدوح بودن علم است. علم برآمده از عقل است و جایگاه عقل کاملا روشن است.

وی با بیان این مثال ها افزود: انسان نیاز به الگو دارد؛ الگو نمادی است که برای جوان ها در جهت یابی کمک می کند. در جایزه مصطفی دنبال الگوسازی برای جوانان هستیم تا آنها را به کسب علم تشویق کنیم.

زندگی فاقد علم، تهی و پوچ است و علم به زندگی معنا می دهد و جهت زندگی را روشن می کند.

  • گروه خبری : گروه های مطالب,جایزه مصطفی(ص)
  • کد خبر : 167310
کلمات کلیدی
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید