بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
  • 1401/12/07 - 11:38
  • - تعداد بازدید: 147
  • - تعداد بازدیدکننده: 105
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور در جمع فعالان هوش مصنوعی:

اصفهان می‌تواند به پایلوت هوش مصنوعی کشور بدل شود/منطقه آزاد هوش مصنوعی در اصفهان راه‌اندازی شود

دکتر روح الله دهقانی روز شنبه در جمع فعالان حوزه ی فناوری های پیشرفته و هوش مصنوعی در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان اظهار داشت: باید تعدادی از شرکت‌های فعال در حوزه هوش مصنوعی اصفهان در کنار یکدیگر به یک نقشه کلان برسند و بعنوان نمونه یک منطقه آزاد فناوری هوش مصنوعی را در اصفهان تشکیل دهند.

دهقانی فیروزآبادی اضافه کرد: کسانی که این مسیر را باز و هموار می کنند در شمار پیشتازان حوزه فناورانه قرار می گیرند و اگر در مسیر خسته نشوند و راه را با اهتمام و جدیت ادامه دهند، می‌توانند پیش‌قراول حوزه هوش مصنوعی باشند. هر چند که مسیر ناهموار است اما باید علاوه بر تلاش‌ها در مسیر پیش رو، استمرار و ثابت قدمی را اولویت اصلی حرکتتان بدانید.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس جمهور، تکثر را یکی از عارضه های فرهنگی و سنتی مبتلابه کشور دانست و گفت: معضل تکثر در حال تسری به حوزه ی اقتصاد دانش‌بنیان است.این تکثر فرهنگی در حال رسوخ به حوزه دانش بنیانی؛ عارضه‌هایی دارد از جمله این‌که موجب از دست رفتن سرمایه‌های فکری کشور می‌شود، توانمندی را تقلیل می‌دهد، ضعف‌ها را افزایش می‌دهد و موجب موازی‌کاری و تزاحم می‌شود.

وی بر ضرورت وجود یک تصویر کلان در حوزه فناوری‌ تاکید و خاطر نشان کرد: ما نقشه کلی یا تصویر بزرگ نداریم و همین کاستی، موجب شده تا در برخی حوزه ها تراکم و تزاحم زیادی وجود داشته یا در برخی از حوزه های فناوری اصلا ورود نداشته باشیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست‌جمهوری افزود: این نقشه راه کلان، نباید الزاما توسط معاونت علمی طرح ریزی شود، بلکه توسط مراکزی در کشور که قطبیت و توانمندی لازم را دارند باید طراحی شود. آنها می توانند به شکل گیری تصویر کلان در آن حوزه خاص فناوری کمک کنند.

وی با تأکید بر توسعه طرح‌ها با کمک یک تعاونی از شرکت‌های دانش‌بنیان، گفت: در تعامل این شرکت ها می توان «تعاونی شرکت‌های دانش بنیان هوش مصنوعی» را شکل داد. شکل‌گیری این تعاونی، می‌تواند به وحدت رویه در کلان‌روندها و اولویت‌ها در حوزه هوش مصنوعی منجر شود.

دهقانی تصریح کرد: اصفهان می‌تواند پایلوت هوش مصنوعی کشور بدل شود. در این راستا بایستی تعدادی از شرکت‌هایی که در حوزه هوش مصنوعی اصفهان فعال هستند در کنار یکدیگر به یک نقشه کلان برسند و فرضا یک منطقه آزاد فناوری هوش مصنوعی را در اصفهان شکل دهند.

وی افزود: در صورت اجرای موفق آمیز این طرح مورد حمایت قرار خواهند گرفت و در این عرصه رشد خواهند کرد. تا جایی که ممکن است حوزه علم و فناوری کشور بایستی به سمت تعاونی های دانش بنیان نزدیک شود.

  • گروه خبری : گروه های مطالب
  • کد خبر : 164568
کلمات کلیدی
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

تصاویر

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید