بستن
عبارت خود را درج و جهت جستجو "Enter" را بفشارید
EN
  • 1402/07/10 - 21:28
  • - تعداد بازدید: 526
  • - تعداد بازدیدکننده: 499
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
قائم مقام بنیاد ملی نخبگان:

اساتید، محور اقدامات بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه‌ها هستند/ همکاری بنیاد با 1000 نفر از اساتید دانشگاهی در تربیت نخبگان

سیدسلمان سید افقهی با بیان اینکه محور همه اقدامات بنیاد ملی نخبگان در دانشگاه‌ها اساتید هستند، گفت: بنیاد ملی نخبگان امسال با 1000 نفر از اساتید دانشگاهی برنامه‌ای را در حوزه تربیت نخبگان آغاز می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان، نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی با حضور قائم مقام و معاونان بنیاد ملی نخبگان در اصفهان برگزار شد.

سید سلمان سیدافقهی قائم مقام بنیاد ملی نخبگان در ابتدای این نشست، گفت:  همواره یکی از رویکردهای کلی بنیاد ملی نخبگان شناسایی و هدایت نخبگان سراسر کشور است تا با شناسایی آن‌ها به توانمندی آینده‌سازان برتر بپردازد. مسیر پیش‌رو امیدبخش و روبه رشد است و به زودی شاهد تحولات رو به جلویی در حوزه شناسایی و توانمندسازی نخبگان خواهیم بود.


قائم مقام بنیاد ملی نخبگان با اشاره به جایزه مصطفی(ص) نیز گفت: خوشختانه برگزاری همزمان سلسله نشست‌های نخبگانی بنیاد با جایزه مصطفی(ص) که برترین جایزه علمی در میان کشورهای جهان اسلام است و برترین دانشمندان در آن گرد هم جمع می‌شوند و به جامعه علمی در جهان اسلام معرفی می‌شوند، تناسب خوبی داشت.

گسترش دایره شناسایی نخبگان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان درباره شناسایی و تعداد نخبگان در سراسر کشور نیز گفت: براساس تعاریف گسترده‌ای که از مفهوم نخبگی وجود دارد ما 10 درصد از طیف دانش‌آموز و دانشجو را در طیف استعدادهای برتر محاسبه می‌کنیم و تعداد مخاطبان زیادی داریم اما تا کنون 62 هزار نخبه در دایره شناختی بنیاد، شناسایی شده‌اند و این نشان دهنده این است که بنیاد ملی نخبگان باید با دست بلندتری برای شناسایی نخبگان اقدام کند زیرا تعبیر رهبر معظم این است که اگر در جایی استعدادی باشد و به واسطه کوتاهی ما شناسایی نشود، ظلم کرده ایم بنابراین در این حوزه ما دایره شناسایی خود را گسترش خواهیم داد و پس از آن باید برنامه‌ای برای هدایت آن‌ها در نظر گرفته شود.


افقهی در ادامه با تاکید بر لزوم گسترش مفهوم نخبگی گفت: تلاش بنیاد ملی نخبگان این است که مفهوم نخبگی را در حوزه‌های مختلفی از جمله نخبه هنری، ادبی، صنعتی، اقتصادی و تجاری افزایش دهد تا با شناسایی، از آن‌ها تکریم شود و در زمینه الگوسازی از ایشان نیز بهرمندی صورت گیرد. همه این اقدامات نیازمند آئین‌نامه‌هایی است که در حال تنظیم و تدوین است و به زودی اعلام خواهند شد.

دغدغه جدی رئیس‌جمهوری نسبت به حوزه نخبگان

قائم مقام بنیاد ملی نخبگان سپس با اشاره به برخی برنامه های بنیاد ملی نخبگان گفت: شخص رئیس جمهور نسبت به حوزه نخبگان، دغدغه جدی دارند و به صورت پیوسته از بنیاد ملی نخبگان این امر را پیگیری می‌کنند، تلاش ما این است تا منابع لازم را تامین کنیم اما طبیعتا نیازمند برخی حمایت‌های قانونی و بالادستی هستیم.
وی ادامه داد: همچنین مقرر شده، سهم نخبگان در اقتصاد کشور در احکامی که بناست در برنامه هفتم توسعه به تصویب برسد، افزایش پیدا کند. اهتمام جدی نیز به بهرمندی بیش از پیش از مجمع خیران وجود دارد و در حال حاضر زمینه‌های خوبی در برخی از استان‌ها در این خصوص ایجاد شده است.

تمرکززدایی، سبب معرفی ظرفیت‌های متفاوت استانی به مسوولان می‌شود

در بخش دیگری از این نشست، فرشاد سلیمانی معاون توسعه بنیاد ملی نخبگان نیز گفت: امسال به فراخور برگزاری رویداد جایزه مصطفی در اصفهان تصمیم گرفتیم نشست روسای بنیادهای نخبگان استانی را در نیز حاشیه این برنامه برپا کنیم تا درباره مسائل نخبگان و سیاستگذاری‌های این حوزه، بحث و تبادل نظر صورت بگیرد. 

سلیمانی درباره اهمیت برگزاری همزمان جایزه مصطفی(ص) و نشست سالانه بنیاد ملی نخبگان تصریح کرد: ما، مسوولان استانی بنیاد ملی نخبگان را هر سال دو بار کنار هم جمع می‌کنیم، اما امسال این نشست در حاشیه جایزه مصطفی(ص) در اصفهان برگزار شد.

وی گفت: جایزه مصطفی به نخبگان جهان اسلام تعلق می‌گیرد و یکی از وظایف بنیاد ملی نخبگان نیز شناسایی نخبگان و سرآمدان دنیا است.

ضرورت الگوگیری از سرآمدان جهان اسلام

سلیمانی اضافه کرد: جایزه مصطفی(ص) به افراد سرآمدی تعلق می‌گیرد که الگویی برای نخبگان دیگر بخش‌ها هستند؛ بنابراین بدنبال این بودیم تا از این ظرفیت استفاده و در حاشیه برگزاری این رویداد، مسائل نخبگان، نحوه شناسایی آنها و الگوگیری از سرآمدان جهان اسلام را نیز بررسی کنیم.

وی با بیان اینکه برگزاری این جایزه در اصفهان که یکی از قطب‌های فرهنگی کشور است، یک فرصت خوب محسوب می شود، گفت: تلاش می‌کنیم تا اینگونه برنامه‌ها را از تهران خارج کنیم بخصوص اینکه از مزیت‌های تمرکززدایی این است که ظرفیت‌های متفاوت استان‌ها به مسوولان معرفی می‌شود.

  • گروه خبری : گروه های مطالب,جایزه مصطفی(ص)
  • کد خبر : 167486
کلمات کلیدی
مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان
خبرنگار

مدیر سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

نظرات

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید