آشنایی با دوره آموزشی راه اندازی کسب و کار و ارتقاء کار تیمی

ویژه برگزیدگان مسابقات ملی و مهارت و سایر مشمولین تسهیلات و حمایت های بنیاد

امروزه نقش آموزش در اقتصاد به دلیل ایجاد تخصص و بهبود بهره‌وری عوامل تولید همواره مورد توجه‌ بوده و جایگاه فناوری و دانش به عنوان عوامل درون‌زا در رشد اقتصادی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در اقتصاد دانش بنیان،تولید،توزیع و کاربرد دانش و اطلاعات کاربردی محرک‌ اصلی رشد اقتصادی،تولید ثروت و اشتغال در تمامی فعالیت‌های اقتصادی است و برای دستیابی به آن بایستی شرایط لازم برای‌ ابداع، نوآوری و هدایت صحیح نوآوری ها فراهم آید تا شاهد تبدیل ایده‌ها به محصولات باشیم.

 

مبانی کارآفرینی و تجاری سازی ایده

در حال حاضر سیر تحولات جهانی، کارآفرینان را در خط مقدم توسعه فن­آوری و توسعه اقتصادی قرار داده است. تجربه موفقیت‌آمیز اغلب کشورهای پیشرفته و نیز برخی از کشورهای در حال توسعه در عبور از بحران­های اقتصادی به واسطه توسعه کارآفرینی در آن کشورها، موجب گردیده تا سایر کشورها نیز برای کارآفرینی، کارآفرینان و شکل گیری کسب و کارهای نوآورانه اهمیت خاصی قائل گردند.

بر همین اساس، توسعه‌ی کارآفرینی از جنبه‌های گوناگون مدنظر قرار گرفته است. آموزش، یکی از جنبه‌های مهم در گسترش کارآفرینی است که مورد توجه ویژه‌ای واقع شده است. با توجه به مطالعات مختلفی که صورت گرفته ثابت شده که ویژگی‌های کارآفرینان اغلب اکتسابی است و نه توارثی و از این رو در حال حاضر آموزش کارآفرینی به یکی از مهمترین و گسترده‌ترین فعالیت‌های آموزشی تبدیل شده است.

 

خلاقیت، مدیریت فکر و روش های خلاقانه حل مسأله

امروزه تداوم حیات سازمان­های مختلف به خلاقیت و نوآوری بستگی دارد. در ضمن  بدون تغییرات ناشی از آفرینندگی و خلاقیت  سازمان­ها نمی توانند خود را با تغییرات محیطی همساز کنند و دوام آورند. اگر چه تعداد زیادی از نیروهای محیطی برسازمان اثر می گذارند ولی چهار عامل بیشتر از بقیه بر سازمان ها  تاثیر دارند:

1. فشارروزافزون رقابت  2. بازارهای جهانی شده  3. گام های شتابان پیشرفت فناوری 4. دگرگونی سریع ارزش­های مصرف کنندگان و روش­های زندگی

امروزه در بسیاری از سازمان­های موفق یک بخش با عنوان research and development ایجا د شده که بر مبنای خلاقیت استوار بوده و در نهایت منجر به بیرون آمدن ایده های جدیـد در سازمان و در نهایت توسعه آنها می­گردد.

با پیشرفت روز افزون دانش، فناوری و جریان گسترده اطلاعات، امروزه جامعه نیازمند آموزش مهارت هایی است که با کمک آن بتوان همگام با توسعه علم و فناوری به پیش برود. هدف باید پرورش انسان هایی باشد که بتوانند به خوبی با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و با بهره گیری از دانش جمعی و تولید افکار نو مشکلات را از میان بردارند. امروزه مردم ما نیازمند آموزش خلاقیت هستند که با خلق نو به سوی یک جامعه سعادتمند قدم بردارند.

روزگاری سخن گفتن از خلاقیت و نورآوری امری غیر ضروری و دور از دسترس به نظر می رسید. اما سیر تحولات دنیا، ما و سازمان های ما را به نقطه ای کشانده که بی تردید بدون خلاقیت و نورآوری نه تنها نمی توانیم به هدف های خود برسیم، بلکه ماهیت حیات و بقایمان را نیز زیر سوال خواهد برد.

 

ارتقاء مهارت­های کار تیمی و آشنایی با اصول آن

همه ما ممکن است تاکنون با شرکت­های مختلفی برخورد کرده باشیم که پس از مدتی فعالیت سرانجام به دلیل پاره­ای از مشکلات درون سازمانی و عدم آشنایی با راه های مقابله با آن حتی به تعطیلی کشیده شده اند. در صورتی که اگر موسسین بسیاری از این شرکت­ها قبل از راه اندازی آن و شروع یک کار تیمی با اصول تشکیل یک تیم و بحران­های احتمالی به وجود آمده پس از آن آشنا بودند و در نتیجه راه های مقابله با آنها را نیز قبل از مواجه شدن با آن بررسی کرده بودند به چنین سرنوشتی دچار نمی شدند.

 

قوانین مالکیت فکری

برای شروع یک کسب و کار نوآورانه آشنایی با قوانین مالکیت فکری نظیر قوانین ثبت اختراع، ثبت علائم تجاری و ... کمک قابل توجهی به موفقیت و رونق کسب وکار شما می‌کند. بسیاری از کارآفرینان بدون اطلاع از قانون ثبت اختراع و ظرافت های تدوین اظهار نامه شروع به تولید وعرضه محصول جدید و ابتکاری خود می‌کنند یا بسیاری از افراد بدون توجه به آگاهی از مزایا و ظرفیت های قانون علائم تجاری خدمات، محصولات یا مدل کسب و کار نوآورانه خود را به بازار معرفی می‌نمایند و عموماً نتایج تلخی به بار می‌آورند.

مدیریت فرایند ایده تا محصول برای شرکت­های نوپا

اولین و شاید مهم‌ترین دلیل نوشتن طرح کسب و کار، بررسی امکان‌پذیری و توجیه‌پذیری انجام یک کسب و کار است. پیش از هر کس دیگری این خود کارآفرین است که باید نسبت به سودآور بودن فرصت تجاری پیش رو اطمینان حاصل نماید. بیشتر کارآفرینان تصوری مبهم و کلی نسبت به خوب بودن یک فرصت دارند و به واسطه‌ی تعدد متغیرهایی که در فضای کسب و کار وجود دارد، ممکن است از برخی پارامترها غفلت نمایند، یا آن‌که توجه بیش از اندازه بر بعضی جنبه‌ها باعث کم اهمیت دیدن سایر قسمت‌ها شود. مکتوب کردن اطلاعات کسب و کار در یک چهارچوب از پیش‌تعیین‌شده امکان تحلیل جامع‌تر را برای کارآفرین پدید می‌آورد.

در این روش علاوه بر آشنایی با ساختارهای کلی یک کسب و کار، مروری بر تکنیک پیاده سازی ناب و مستند سازی برنامه که به عنوان یک روش جدید در این حوزه مطرح گردیده است خواهیم داشت.

در پایان این دوره نیز به بررسی ریسک های احتمالی هر کدام از مدل های کسب و کار نیز خواهیم پرداخت.

 


دوره آموزشی راه اندازی کسب و کار و ارتقاء کار تیمی

جدول عناوین کارگاه ها و سرفصل های آموزشی

تذکـرات

تذکـرات

کلاس­های فوق در طی 14 جلسه 4 ساعتی ارایه می‌شوند.

زمان برگزاری کلاس ها: یک شنبه‌ها و چهارشنبه‌ها از ساعت 4 الی 8 بعد از ظهر.

شروع دوره : از روز یکشنبه 14 آبان ماه 91 بمدت دو ماه

مهلت ثبت نام : از روز سه شنبه 2 آبان ماه لغایت دوشنبه 8 آبان ماه  - ثبت نام از طریق سایت بنیاد نخبگان استان اصفهان

هزینه دوره : هزینه طی این دوره بصورت آزاد مبلغ 1.200.000  (یک میلیون و دویست هزار ریال) می باشد که این هزینه برای برگزیدگان مسابقات ملی و مهارت رایگان و برای سایر مشمولین تسهیلات و حمایت­های بنیاد مبلغ 300.000 ریال می­باشد.

محل برگزاری : اصفهان، میدان قدس، خیابان ادیب، روبروی مسجد امام حسین (ع)، جنب مؤسسه مالی اعتباری کوثر، مرکز آموزش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، طبقه اول

 

گواهی پایان دوره: در پایان این دوره نیز به افرادی که علاوه بر حضور منظم در دوره، امتیازات لازم آموزشی را نیز کسب نمایند، گواهی­نامه آموزشی اعطاء خواهد گردید.

جهت ثبت نام کلیک کنید