آشنایی با ظرفیت های علمی و فرهنگی استان اصفهان

از آنجایی که طرح ایرانگردی به عنوان یکی از برنامه های فرهنگی بنیاد ملی نخبگان در طی یکی دو سال گذشته و با همکاری دفاتر استانی اجرا گردیده و نظر به استفاده از جاذبه های گوناگون استان اصفهان و آشنایی با میراث غنی فرهنگی که نشان دهنده ارزش ها و باورهای مشترک مردم می باشد و ضرورت این آشنایی برای ایجاد انگیزه در نخبگان و استعدادهای برتر به منظور حرکت در راستای تحقق خواسته های رهبر معظم انقلاب مبنی بر حمایت از تولید ملی و کار و سرمایه ایرانی این اردو برگزار خواهد گردید.

این اردو در واقع براساس پتانسیل های بالای استان اصفهان به ویژه در زمینه کارآفرینی و انتقال تجربیات ارزشمند منطقه ای به نخبگان و استعدادهای برتر سایر مناطق پیشنهاد گردیده و شامل برنامه های زیر می باشد:

 

تاریخ برگزاری برنامه: 15، 16 و 17 شهریورماه خواهد بود

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره 03114484481 الی 2  داخلی آموزش تماس حاصل فرمائید.

 

برگزاری سمینار آینده‌ نگاری فناوری

تا زمان ظهور علوم تجربی، آدمی دنیا را دنیایی پر از اسرار می‌دانست، و از روابط و نظام‌مندی‌اش هیچ نمی‌دانست و شاید از این بابت بود که به فا‌ل‌ها و جادوها پناه می‌برد تا از این طریق آینده را بشناسد. در دنیای باستان بسیاری از دانش‌ها نیز در خدمت این ا‌مر بودند. به عنوان مثال ستاره‌شناسی دانشی بود که آدمی از آن طریق تلاش می‌کرد تا آینده را بشناسد و حتی پادشاهان نیز برای شناسایی زمان مناسب حمله از آن بهره‌ می‌گرفتند. اما با فرا رسیدن دوران روشنگری و رنسانس در این اصول و نظریه‌ها خللی جدی وارد گردید.

تأکید زیاد تجربه‌گرایان و اثبات‌گرایان بر پیش‌بینی‌های تئوریک به گسترش این حوزه کمک بسیاری نمود. بسیاری از تئوری‌ها که تا قبل از آن تنها به توصیف و تبیین امور می‌پرداختند، ناگزیر باید مسلح به قدرت پیش‌بینی نیز می‌گشتند. از جمله می‌توان به فعالیت‌هایی که در حوزه اقتصاد انجام پذیرفت اشاره نمود، فعالیت‌هایی که به ظهور و توسعه اقتصادسنجی انجامید. اصولاً پیش فرض نهفته در فعالیت تجربه‌گرایان آن بود که تئوری بهتر، آن تئوری‌ای است که به پیش‌بینی صحیح‌تر بیانجامد یا به عبارت دیگر، وجود یک بهترین تئوری است که این بهترین تئوری می‌تواند رویدادها را به صورت کامل پیش‌بینی نماید.

اما در گذر زمان عامل مهم دیگر یعنی اراده آدمی نیز مورد توجه قرار گرفت. اراده آدمی وجه بارز و تمایز او از سایر موجودات طبیعی بود. به این ترتیب شناسایی آینده‌ی آدمی از شناسایی آینده‌ی طبیعت متفاوت است.

در این پارادایم نوظهور، تنها یک آینده وجود ندارد و آینده‌های متفاوت و بدیلی وجود دارند، که هر یک از آن‌ها می‌تواند محقق گردد. این امر بعدها به عنوان یکی از اصول مهم آینده‌اندیشی در آمد.

از دیگر تأثیرات پذیرش آینده‌های بدیل آن بود که آینده‌های بدیل به صورت گزینه‌های فراروی آدمی دانسته می‌شد، که آدمی یک یا چندی از آن‌ها را بر می‌گزید و با توسل به اراده خود در جهت تحقق آن تلاش می‌کند.  به زبانی دیگر آینده توسط آدمی ساخته می‌شود. به این ترتیب فرآیند انتخاب آدمی از میان آینده‌های گوناگون تبدیل به موضوع حایز اهمیتی می‌گشت.

با توجه به مقدمه ی بحث و نظر به اهمیت آموزش آینده‌پژوهی و­ روش‌های آن،­ در طی این اردو یک سمینارآموزشی ­عام  در قالب یک سلسله کارگاه های آموزشی با بهره گیری از روش های نوین در شیوه های اجرایی برگزار می‌شود که در آن مفاهیم و مبانی آینده‌نگاری فناوری مطرح شده و تعدادی از روش‌های آن معرفی می‌شوند.

http://www.negarkhaneh.ir/UserGallery/2012/3/bachehayekhakriz_25100921.jpg

 

بازدید از الگوهای موفق تولید ملی و کارآفرینی

به منظور ارائه الگوهای مناسب کارآفرینی، خودکفایی و ارتقاء سطح خودباوری ملی، بازدید ازشرکت دانش بنیان گز سکه برای شرکت کنندگان برگزار و در حاشیه آن نیز مباحثی در این رابطه توسط مدیرعامل این شرکت ارائه خواهد گردید.

شرکت گز سکه :

شرکت گز سکه یک موسسه تولیدی است که در سال 1346 هجری شمسی توسط شادروان عباسعلی گوهریان تاسیس شد. این شرکت با استقرار سیستمهای (ISO 9001:2000) در مدیریت کیفیت و بهداشت و ایمنی غذاییHACCP در تولید گز، اولین گام ها برای ورود به عرصه های تجارت جهانی را برداشته است. دریافت نشان استاندارد ملی ایران برای گز های پسته ای و بادامی،کسب مقام واحد نمونه سال 1384 اداره استاندارد ملی ایران، واحد نمونه معاونت نظارت بر غذا و دارو در سال 1385و 1386، اخذ گواهیFDA آمریکا ، حضور در بازارهای جهانی و معرفی محصول سنتی اصفهان در سطح شیرینی و شکلات های معروف جهان موفقیت های اخیر این شرکت است که به یمن ارتباط تنگاتنگ با موسسات علمی و دانشگاهی و مشاوره های کارشناسان وتلاش پرسنل حاصل گردیده است.

. سایر فعالیت های شرکت :

تدوین وتصویب دوره کاردانی صنعت گز سازی تحت نظارت دانشگاه جامع علمی- کاربردی اصفهان، اخذ گواهی تحقیق و توسعه از سازمان صنایع و معادن ایران، استقرار واحد تحقیق و توسعه در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، تولید وثبت اختراع انواع گز بدون شکر(گز رژیمی) و همچنین تلاش برای تولید محصولات جدید که ضمن تأمین نیازهای حیاتی بدن مورد قبول ذائقه ی مشکل پسند مصرف کنندگان شود از دیگر فعالیت های شرکت گز سکه در سال های اخیر است. هم اکنون این شرکت با 70 پرسنل مجرب و آموزش دیده در تولید وتوزیع بیش از 50 محصول در صنعت غذایی کشور فعالیت دارد.

. ابتکارات و نوآوری های شرکت:

از ابتکارات شرکت در طراحی و تولید محصولات جدید می توان تولید انواع گز رژیمی، پسته ای، فندقی،گردویی و بادامی با روکش شکلات را نام برد. استفاده از پودر نارگیل، کشمش و دهها ماده غذایی مفید و طبیعی دیگر به ویژه استفاده وسیع از شیره ترنجبین و عسل طبیعی در پایه اصلی گز، در راستای غنی نمودن این شیرینی سنتی اصفهان بوده است.

در حال حاضر نیز این شرکت با مدیریت آقای دکتر گوهریان به عنوان یکی از شرکت های موفق در عرصه تولید وکارآفرینی نظام یافته به تولید و صادرات محصولات خودمی پردازد.

 

سایر برنامه های اردو

ارائه بسته آموزشی:

به منظور بالابردن کیفیت آموزش و ارائه مباحث کاربردی و در تکمیل دستاوردهای برنامه های برگزار شده پک آموزشی متناسبی نیز به شرکت کنندگان ارائه خواهد گردید.

برنامه های فرهنگی و تفریحی:

-کوه پیمایی همراه با صرف صبحانه و گپ و گفتگو.

- بازدید از مجموعه تخت فولاد و آشنایی با مشاهیر و علمای مدفون در آن و معرفی سبک زندگی صحیح و هدفمند.

تولید ملی

 


ورود به کتابخانه (ویژه ثبت نام کنندگان)بررسی مفاهیم و مبانی آینده‌نگاری

نیم‌روزاول : بررسی مفاهیم و مبانی آینده‌نگاری و تجربیات کشورها در این زمینه

جلسه 1: مبانی نظری آینده‌نگاری ( زمان: 75 دقیقه)

 • مبانی نظری.
 • مفاهیم و مبانی آینده‌پژوهی.
 • معرفی اولیه عدم‌قطعیت‌ها.
 • نمونه موردی سناریوهای آینده.

جلسه 2: موردکاوی ژاپن مبانی نظری آینده‌نگاری (بخش2) ( زمان: 75 دقیقه)

 • معرفی روش دلفی.
 • مروری بر تجربه ژاپن از سال 1970 تا 2006 و اهم تغییرات در این برنامه‌ها.
 • مبانی نظری آینده‌نگاری (بخش 2):
 • جایگاه آینده‌نگاری.
 • تعریف آینده نگاری.

آشنایی با روش‌های سناریونویسی و ره‌نگاشت

نیم ‌روز دوم: آشنایی با روش‌های سناریونویسی و ره‌نگاشت

جلسه 3: آشنایی با روش سناریونویسی و روش‌شناسی آینده‌پژوهی                  زمان: 75 دقیقه

 • تاریخچه.
 • مبانی، کاربردها و اهداف سناریونویسی.
 • روش‌های اجرایی در سناریوسازی.
 • نمونه‌های موردی در سناریونویسی.
 • روش‌شناسی آینده‌نگاری.

 

جلسه 4: آشنایی با روش ره‌نگاشت، تحلیل روند                                           زمان: 30 دقیقه

 • تاریخچه
 • مبانی، کاربردها و اهداف ره‌نگاشت.
 • روش‌های اجرایی در ره‌نگاشت.
 • نمونه‌های موردی در ره‌نگاشت.
 • روش تحلیل روند.

مروری بر تجربیات سایر کشورها و ملاحظات اجرایی آینده‌نگاری

نیم روز سوم: مروری بر تجربیات سایر کشورها و ملاحظات اجرایی آینده‌نگاری

جلسه 5: روش تحلیل تاثیر بر روند و تحلیل تاثیرات متقابل                                    زمان: 45 دقیقه

 • معرفی روند.
 • معرفی روش تحلیل روند.
 • معرفی روش تحلیل تاثیر بر روند.
 • معرفی روش تحلیل تاثیرات متقابل.

جلسه 6: چگونگی اجرای آینده‌نگاری ملاحظات خاص در ایران                           زمان: 45 دقیقه

 • سازمان‌دهی اجرایی.
 • مشارکت‌کنندگان در برنامه.
 • تعیین قلمرو scoping.
 • مراحل اجرای آینده‌نگاری.