با لطف و عنایت پروردگار و با اذن امام مهربانی ها حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام ) و همزمان با فرا رسيدن ماه مبارك رمضان بنياد ملي نخبگان اردوي فرهنگی - آموزشی ماه خدا ويژه نخبگان و استعدادهاي برتر كشور « دانشجويان سطح يك، دو و سه - مشمولین كمك هزينه تحصيلي بنياد) برگزار مي‌كند.

 

 

معرفی مختصر موضوعات قابل ارائه در کارگاهها و سلسله نشست های

اردوی فرهنگی آموزشی ماه خدا

  • اسلام، نه همچون نهادی درکنارنهادهای دیگر اجتماعی، و نه به سان یک گرایش نظری یا عملی برای گروه، قوم یا ملتی خاص در دوره زمانی محدود، بلکه به عنوان آیینی حیات‌‌بخش و سعادت‌آفرین است که باید همچون روح در همه کالبد بشریت، ساری و جاری باشد. از این روست که مسلمان بودن اساس هویت هر مسلمان، فارغ از ملیت، جنسیت، و تخصص است.

  • انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) و با مجاهدت‌های فرزندان آگاه و دلیر این سرزمین، بر اساس این باور شکل گرفت که اسلام، نه تنها در زندگی شخصی و خصوصی، بلکه در همه ابعاد زندگی سیاسی و اجتماعی نیز باید پیاده شود. بدین ترتیب، هویت انقلاب ما نیز پیش از هر چیز هویتی اسلامی و مبتنی بر جامعیت اسلام در ابعاد گوناگون است.
  • از این رو، آشنایی عمیق‌تر با دیدگاه‌های اسلام در آموزه‌های نظری و عملی، موجب تقویت هویت فردی و اجتماعی ما و ضامن تداوم نهضت ماست، و در میان همه اقشاری که به این بینش نیازمندند، قشر تحصیل کرده و نخبگان جامعه به سطح بالاتر و عمیق‌تری از این نوع آگاهی نیازمندند.
  • ماه رمضان و هم‌جواری با بارگاه منوّر رضوی، شرایط زمانی و مکانی ویژه‌ای را برای خودسازی همراه با ارتقای سطح بینش اسلامی فراهم آورده تا در این فرصت هرچند محدود، اما کم‌نظیر، مهم‌ترین موضوعات در حوزه بینش‌های اسلامی بررسی شوند. بینش‌های اسلامی را می‌توان به دو دسته نظری و عملی تقسیم کرد. همچنین در میان بینش‌های اسلامی، برخی مبنای بینش‌های دیگرند و نیازمند بحث و بررسی دقیق‌تر که می‌توان آنها را «مبانی اندیشه اسلامی» دانست، چنانکه بینش‌های نظری پشتوانه و مبنای بینش‌های عملی هستند. در بعد عمل، اسلام برای تأمین مصالح زندگی فردی و اجتماعی انسان، دستورالعمل‌ها و برنامه‌هایی ارائه داده است که آنها را می‌توان در علم اخلاق اسلامی، حقوق اسلامی و سیاست اسلامی جستجو کرد. مقایسه مکتب اخلاقی، حقوقی و سیاسی اسلام با سایر مکاتب، نشان دهنده تفاوت‌هایی در دستورالعمل‌ها و برنامه‌ها است و پرسش‌ها و ابهام‌هایی را برمی‌انگیزد که در فلسفه اخلاق، حقوق و سیاست مورد بررسی قرار می‌گیرند، مانند اینکه از دیدگاه اسلام، حق حاکمیت از آن کیست و چگونه تأمین می‌شود؟، اساساً منشأ حق افراد و گروه‌های مختلف چیست؟ و از دیدگاه اسلام رفتارهای گوناگون چگونه ارزش‌گذاری می‌شوند؟ اما فلسفه اخلاق، حقوق و سیاست، خود مبتنی بر مبانی نظری هستند و فهم دقیق دیدگاه اسلام درباره انسان، و مبدأ هستی، مقدمه لازم برای فهم پاسخ پرسش‌های مزبور است. همچنین با توجه به پرسش‌های اساسی درباره نحوة معرفت ما به دین و اعتبار این معرفت‌ها، یکی از پیش‌نیازهای ورود به مباحث یاد شده، بررسی معرفت دینی است.

  • بدین ترتیب، مهم‌ترین مبانی اندیشه اسلامی را می‌توان در شش بخشِ «معرفت دینی»، «خداشناسی»، «انسان‌‌شناسی»، «فلسفه اخلاق»، «فلسفه حقوق» و «فلسفه سیاست»، دسته‌بندی کرد.گرچه بررسی گسترده مسائل هریک از شاخه‌های مزبور تنها در حد یک گرایش تخصصی امکان‌پذیر است، اما در این دوره، با گزینش برخی موضوعات مهم از دانش‌های مزبور، منظومه‌ای مرتبط و منسجم از مبانی اندیشه اسلامی معرفی می‌شود که می‌تواند ساختار نظام فکری اسلام را تا حدود زیادی معرفی کند و با این حال، مبنای تفکر و مطالعه عمیق‌تر قرار گیرد. علاوه بر این، آشنایی با برخی موضوعات خاص، مانند رابطه علم و دین، تاریخ علمی و فرهنگی ایران، مدرنیته، و عرفان‌های نوظهور، در این دوره پیش‌بینی شده‌اند که فهرست تکمیلی آنها ارائه خواهد شد.

آشنایــی با ساعـــات کلاس هـا و جوایــز دوره آموزشـــی

ساعات برگزاری کارگاه ها:

صبح ها: 10:30 الی 12

بعد از افطار: 22الی 23:30

ساعات برگزاری همایش ها:

از ساعت 17 الی 19

با توجه به نقش مؤثر اردوهای فرهنگی در توانمندسازی نخبگان و استعدادهای برتر و اهمیت جذب متقاضیان علاقه مند و متعهد برای حضور در فعالیت‌های فرهنگی - آموزشی، به نفرات برتر این اردو (ملاک برای گزینش نفرات برگزیده، حضور منظم و فعال در کارگاه ها و نشست ها و نمره شرکت کنندگان در آزمون پایانی موضوعات مورد بحث خواهد بود) جوایز ارزنده‌ای تقدیم خواهد شد

ده درصد اول:

اعزام به اردوی علمی و آموزشی خارج از كشور

ده درصد دوم:

سفر زیارتی مشهد با خانواده

ده درصد سوم:

بن كتاب به مبلغ سیصد هزار تومان

ده درصد چهارم:

تأمین هزینه یك سهمیه اضافی در كنفراس‌های پذیرفته شده